ADATA prezentuje nowe dyski SSD PCIe 5.0

Adata project nighthawk

ADATA zapowiedziała zupełnie nowe dyski SSD PCIe 5.0. Ich osiągi przyprawiają o solidne zawroty głowy!

Podczas wyboru dysku SSD rzadko kiedy patrzymy na jakiekolwiek parametry inne niż pojemność. A szkoda, od wydajności tego nośnika zależy w dużej mierze szybkość całego naszego komputera. Na szczęście, producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to lepszych rozwiązań.

ADATA zaprezentowała właśnie dwa zupełnie nowe dyski SSD wykorzystujące interfejs PCI-Express 5.0. Ich szybkość robi niesamowite wręcz wrażenie i zostawia poprzednią generację daleko w tyle! Jak na razie wiemy o dwóch modelach – Project Nighthawk i Project Blackbird. Oba z nich będą miały pojemność 8 TB.

Project Nighthawk to zdecydowanie bardziej imponujący model z tej dwójki. Dzięki PCIe 5.0 udało osiągnąć się prędkość odczytu 14 GB/s i zapisu 12 GB/s. Do jego produkcji wykorzystano nowy kontroler Silicon Motion SM2508. Przyznacie, że liczby robią spore wrażenie.

Drugi z nich, czyli Project Blackbird jest już nieco słabszy, ale wciąż niezmiernie imponujący. Jego prędkość odczytu to dalej 14 GB/s, ale prędkość zapisu spadła do „jedynie” 10 GB/s. Oczywiście musimy mieć na uwadze, że PCIe 5.0 jest jak na razie wspierane tylko i wyłącznie przez komputery wykorzystujące procesory Alder Lake Intela. Nie wszystkie płyty główne z tej generacji mają też odpowiednie złącze.

Tak czy inaczej, ADATA zrobiła olbrzymi krok naprzód w dziedzinie dysków SSD. Prędkość 14 GB/s to rewelacyjny wręcz wynik, o którym nie mogliśmy nawet śnić jeszcze kilka lat temu.

Zobacz też:
Lexar NM800 – nowy dysk SSD chłodzony grafenem
Adata prezentuje najszybsze moduły pamięci RAM DDR5
PCIe 5.0 wygląda identycznie jak złącze zasilania w kartach Nvidii