AM5 – wiemy już wszystko o nowym gnieździe od AMD

Gniazdo AM5

AMD postanowiło podzielić się z nami pierwszymi przeciekami. Wiemy już jak będzie wyglądało ich gniazdo AM5 do procesorów Ryzen 7000.

Cały świat procesorów od dawna żyje tylko i wyłącznie nową generacją Intela, czyli Alder Lake. Ciężko się zresztą dziwić, bo nowości było przy niej dość sporo. Ot, chociażby taka „drobnostka” jak obsługa pamięci DDR5. Konkurencja jednak nie śpi i AMD też szykuje dla nas coś ciekawego!

Jak na razie, o serii Ryzen 700 wiemy dość niedużo. Poznaliśmy za to wszystkie detale o nadchodzącym gnieździe AM5. Całość wygląda dość standardowo i nie ma tutaj zbyt wielkich niespodzianek. Główny mechanizm to po prostu spora dźwignia wciskająca ramkę w gniazdko. Nie trzeba więc będzie mieć żadnych specjalnych umiejętności przy montażu.

Gniazdo AM5 opublikowane przez Igor’sLab

Przeciek został po raz pierwszy opublikowany na blogu Igor’sLab. Autor zauważył też jedną bardzo interesującą rzecz. Budowa gniazda wyraźnie wskazuje, że będzie ono nieco lepsze pod kątem chłodzenia od LGA1700. Dzięki temu, że do montażu backplate’u wykorzystano tylko 4 śruby, chłodnica będzie idealnie wyrównana z gniazdem. A to naprawdę spory atut i chyba największy problem LGA1700 przy którym nie zastosowano podobnego mechanizmu.

Mimo tego, gniazdo AM5 będzie dalej w pełni kompatybilne z chłodzeniem przystosowanym do AM4. AMD oficjalnie potwierdziło tę informację jakiś czas temu. Wszystko dzięki dość sprytnej budowie procesorów Ryzen 7000 – udało się zachować niemal identyczny rozmiar co w poprzednich generacjach.

Ryzen 7000 i gniazdo AM5 powinny zadebiutować prawdopodobnie jesienią tego roku.

Zobacz też:
Alder Lake – mamy oficjalną zapowiedź nowych procesorów Intela!
AMD podnosi ceny kart Radeon RX 6000 o 10%
Intel i3-12100 pokonuje Ryzena 5 3600 pod względem wydajności w grach