AMD: kryptowaluty nie wpływają zbyt mocno na dostępność GPU

CEO AMD Lisa Su

Lisu Su, CEO AMD ma dla nas zaskakującą wiadomość. Jej zdaniem, kryptowaluty nie wpływają na dostępność kart graficznych!

Wszyscy doskonale wiemy już o tym, że kupno dobrej karty graficznej w atrakcyjnej cenie jest ostatnio równie wykonalne, co znalezienie piórka ptaka dodo. Winnych nie trzeba też daleko szukać. Przede wszystkim, na całym świecie panuje olbrzymi niedobór komponentów i półprzewodników. Producenci nie są więc w stanie tworzyć tyle GPU ile potrzebuje rynek.

A tutaj pojawia się kolejny problem – nowoczesne karty graficzne nie trafiają tylko do graczy. Równie chętnie, całymi paletami, wykupują je kopalnie kryptowalut. GPU są absolutnie niezbędne do wydobywania cyfrowych monet, a biznes jest obecnie niesamowicie opłacalny. Niestety, właśnie przez to tak ciężko kupić je w normalnych cenach.

Nieco innego zdania jest natomiast CEO AMD, czyli Lisa Su. Jej zdaniem, kryptowaluty wcale nie wpływają aż tak mocno na całą sytuację jak mogłoby nam się wydawać. Jak twierdzi, wpływ kryptowalut jest tak naprawdę pomijalny i gdyby nie niedobór części, to w ogóle byśmy go nie zauważyli.

Pozostaje tylko pytanie, na ile możemy jej uwierzyć? AMD było już wcześniej krytykowane za to, że niedostatecznie dobrze walczy z tym problemem. Być może, jest to więc działanie tylko i wyłącznie marketingowe, mające nas nieco uspokoić. Ale cóż, gracze zdecydowanie nie są ostatnimi czasy zbyt spokojni.

Przy okazji, Lisa Su ma dla nas jedną dobrą wiadomość. AMD nakłoniło TSMC do zwiększenia podaży i mocy przerobowej. Oznacza to, że już wkrótce uda im się produkować nieco więcej kart graficznych.

Zobacz też:
AMD podnosi ceny kart Radeon RX 6000 o 10%
Radeon RX 6500 XT i RX 6400 – AMD szykuje nowe „średniaki”
Karty graficzne dalej drożeją. Płacimy nawet o 200% więcej.