AMD nie chciało tworzyć konkurencji dla RTX 4090

AMD

AMD mogło wypuścić kartę będącą konkurencją dla RTX 4090. Problem w tym, że wcale nie chcieli tego zrobić.

Premiera kart graficznych najnowszej generacji od Nvidii i AMD jest już dawno za nami. Chociaż nie wszystkie modele zadebiutowały jeszcze na półkach sklepowych, to znamy już najmocniejsze modele. Wielkim zaskoczeniem było jednak to, że AMD nie próbowało nawet podjąć rękawicy w najmocniejszym segmencie. Nie przygotowali żadnej konkurencji dla niesamowicie mocnego RTX 4090.

Szybko pojawiły się zatem plotki i przypuszczenia. Najpopularniejsze było stwierdzenie, że proces technologiczny pokonał po prostu nieco firmę. Zwyczajnie nie byli w stanie stworzyć bardziej wydajnej karty graficznej. Okazuje się jednak, że to nieprawda. AMD zwyczajnie nie chciało tworzyć konkurencji dla RTX 4090.

O całej sprawie opowiedziało w wywiadzie dwóch wiceprezesów firmy, czyli Rick Bergman i David Wang. Zauważyli oni, że wydanie konkurencji dla RTX 4090 było jak najbardziej możliwe. Były jednak dwa duże problemy. Po pierwsze, karta wymagałaby poboru mocy powyżej 600 W. Dodatkowo, byłaby zwyczajnie bardzo droga. AMD wolało postawić na bardziej przystępne dla graczy modele.

Warto jednak dodać, że pokazuje to pewną przepaść pomiędzy obiema firmami. RTX 4090 ma TGP na poziomie 450 W. Maksymalne zużycie energii jest natomiast podobne co w Radeonie RX 7900 XTX. AMD wciąż ma zatem problem z tak dobrą jak Nvidia optymalizacją poboru mocy. Dobrze jednak, że są tego w pełni świadomi – decyzja zdecydowanie wyszła im na dobre.

Zobacz też:
Radeon RX 7900 XT/XTX – znamy wyniki wydajności
Nvidia sprzedaje więcej GPU, ale AMD zarabia prawie tyle samo
RTX 4090 TITAN debiutuje na pierwszych zdjęciach