AMD odpowiada już za 30% rynku procesorów

AMD Logo

AMD nareszcie osiągnęło historyczny kamień milowy. Odpowiadają już za 30% całego rynku procesorów komputerowych.

Wygląda na to, że AMD może mieć sporo powodów do dumy. Coraz bardziej zwiększają swoją pozycję na niezwykle ważnym dla nich rynku procesorów. Co prawda Intel wciąż pozostaje absolutnym liderem tego rynku, ale przepaść pomiędzy obiema firmami staje się już coraz mniejsza. W dodatku, wszystko wskazuje na to, że trend utrzyma się jeszcze przez długi czas.

Według raportu Mercury Research, AMD odpowiada obecnie za 31,3 % rynku procesorów komputerowych. W analogicznym kwartale w 2021 roku było to jedynie 28,5% – wzrost jest więc naprawdę spory. Co jednak ważniejsze, udało się w końcu przebić psychologiczną barierę 30%. Analitycy rynkowi podkreślają więc, że to dopiero początek dobrych wyników. Oczywiście, zdecydowana większość całego rynku wciąż stanowi Intel z wynikiem 68,7%.

Oczywiście, największy wzrost AMD notuje na rynku procesorów serwerowych. Ich chipy EPYC sprzedają się coraz lepiej. W 2019 roku stanowiły one zaledwie 4,5% rynku. Obecnie jest to ponad 17%. To właśnie w tej kategorii Intel ma zdecydowanie największe powody do obaw. Aby utrzymać swoją pozycję będą potrzebować radykalnych zmian.

Warto zwrócić jednak uwagę na jeszcze jeden fakt. Zarówno Intel jak i AMD odnotowały przy okazji największy od prawie trzech dekad spadek sprzedaży. Roczny spadek dostaw u obu firm wyniósł w sumie aż 34%. Sprawia to, że sytuacja AMD nie jest jednak aż tak doskonała.

Zobacz też:
AMD zabrakło części do wymiany wadliwych Radeonów
Ryzen 7000X3D – znamy datę premiery i ceny nowych procesorów
Ryzen 7 5800X3D sprzedaje się lepiej niż cała seria Ryzen 7000