AMD pracuje nad nowymi płytami głównymi – AM5

Płyta główna AMD

AMD szykuje się do wypuszczenia nowej serii płyt głównych – AM5. Według nieoficjalnych informacji, mają wspierać pamięci RAM DDR5.

Ostatnia duża seria płyt głównych AMD, czyli AM4 ma już ponad 5 lat. Co prawda, sprawdzają się one dalej bardzo dobrze, ale bez wątpienia trzeba powoli myśleć już o zmianach. Jak się okazało, głównym czynnikiem, który je napędzi są pamięci RAM DDR5, których możemy spodziewać się na rynku już za kilka miesięcy.

Jak na razie, AMD nie zapowiedziało, ani nawet nie ogłosiło oficjalnie swoich nowych produktów, do sieci trafiły jednak już pierwsze przecieki z bardzo wiarygodnego źródła. Nie należy traktować ich za coś w 100% pewnego, ale z pewnością przynajmniej część zawartych w nich informacji wkrótce się potwierdzi.

Pierwszą dużą zmianą w stosunku do AM4 ma być samo gniazdo. Obecnie AMD wykorzystuje PGA z 1331 pinami, płyta AM5 będzie mieć za to typ LGA z 1718 pinami. Niewątpliwie to bardzo duże ulepszenie.

Przecieki wskazały też, że otrzymamy pełne wsparcie magistrali PCI-Express 4.0. Oczywiście, na papierze znacznie lepiej wyglądałby standard PCIe 5.0, jednak tak naprawdę nie jest on na razie potrzebny. Decyzja o wykorzystaniu 4.0 z pewnością przełoży się pozytywnie na cenę płyt głównych.

Najważniejsza zmiana to jednak wsparcie dla pamięci RAM DDR5. Tak naprawdę, ciężko wyobrazić sobie, żeby producent taki jak AMD mógł pozwolić sobie na pominięcie tej technologii w nadchodzących produktach. Bez wątpienia stanie się ona przecież globalnym standardem w ciągu najbliższych lat, całkowicie wypierając DDR4.

Zobacz też:
Seagate stworzyło najszybszy dysk HDD świata – Mach.2 Exos
AMD dementuje plotki: Ryzen 5000XT nigdy nie powstanie