AMD wypuści wkrótce kartę Radeon RX 6900 XTX?

Radeon RX 6900 XTX

Na Twitterze pojawił się bardzo interesujący wpis. Jasno wynika z niego, że AMD już wkrótce wypuści na rynek kartę graficzną Radeon RX 6900 XTX.

Na rynku kart graficznych jest obecnie jeden król i jest nim Nvidia RTX 3090. Być może już wkrótce odbędzie się jednak spektakularna detronizacja – AMD szykuje kolejnego giganta z rodziny Big Navi. RX 6900 XTX ma być najmocniejszym GPU w ich ofercie.

Na samym początku musimy was jednak uczciwie ostrzec. Cała ta informacja może być jedynie plotką i drobnym nieporozumieniem. Jest spora szansa, że slajd od AMD który wyciekł do sieci jest dość stary i odnosi się do doskonale znanej już karty RX 6900 XT z wodnym chłodzeniem.  

Jeśli plotka okaże się jednak prawdziwa, to Radeon RX 6900 XTX będzie prawdziwym hitem. Zgodnie z danymi ze slajdu będzie dysponował mocą obliczeniową aż 24,93 TFLOPSów, czyli obliczeń na liczbach zmiennoprzecinkowych na sekundę. To aż 8% więcej niż standardowy model RT 6900 XT. Najprawdopodobniej, nowa karta będzie więc w stanie działać z prędkością aż 2435 MHz w trybie boost.

Oprócz tego, nowy Radeon RX 6900 XTX będzie miał pamięć na poziomie aż 18 Gbps. Jej przepustowość będzie więc wynosić 576 GB/s – to aż o 13% więcej niż poprzedni model! Biorąc pod uwagę, że już wcześniej AMD bardzo zbliżyło się osiągami do Nvidii RTX 3090 to będziemy mówić tutaj o totalnej deklasacji – z miejsca będzie to najlepsza karta graficzna na rynku.

Zobacz też:
Radeon RX 6600 XT to maszyna do kopania Ethereum!
NBMiner złamał ogranicznik wydobywania kryptowalut w kartach Nvidia RTX 3000