AMD zabrakło części do wymiany wadliwych Radeonów

Radeon RX 7900 XT AMD

AMD ma bardzo poważny problem. Brakuje im części do wymiany wadliwych egzemplarzy kart Radeon RX 7900 XTX.

Premiera flagowych kart graficznych od AMD nie poszła w pełni po myśli firmy. Jak się okazuje, Radeon RX 7900 XTX ma dość poważną wadę konstrukcyjną. Ze względu na wadliwą komorę parową karty zwyczajnie bardzo mocno się przegrzewają. Doprowadza to do throttlingu oraz dość ostrych spadków wydajności. AMD uznało w końcu, że popełnili błąd i obiecało wymienić wszystkie modele referencyjne, które cierpią z powodu tej wady.

Wszystko byłoby dość zwyczajną akcją, która zdarza się nawet najlepszym producentom. Firma przyznała się do błędu i zobowiązuje się go naprawić. Problem jest jednak nieco większy – AMD podaje, że czas oczekiwania na wymianę Radeona RX 7900 XTX może przekroczyć już nawet dwa tygodnie. Powód jest banalnie prosty – firmie brakuje egzemplarzy na wymianę. Zapasy magazynowe były zwyczajnie zbyt niskie.

Na szczęście, sprawa dotyczy tylko i wyłącznie modeli referencyjnych, które nie stanowią zbyt dużego odsetku wśród wszystkich egzemplarzy. Tak czy inaczej, problem jest bardzo poważny a co gorsza, AMD wydaje się nie mieć jeszcze odpowiedniego rozwiązania. Poszkodowani klienci będą więc musieli po prostu poczekać.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej sprzeczności. Niektóre źródła donoszą, że wadliwą komorę parową mają wszystkie referencyjne karty Radeon RX 7900 XTX. AMD twierdzi jednak, że problem występuje tylko w bardzo małej partii – jedynie część komór parowych była wadliwa.

Zobacz też:
Radeon RX 7900 XT/XTX – znamy wyniki wydajności
AMD szykuje trzy nowe procesory z serii Ryzen 7000
Warhammer 40,000: Rogue Trader – poznaliśmy wymagania sprzętowe gry na PC