Arc Battlemage – znamy pierwsze przecieki o nowych kartach Intela

Arc Battlemage

Intel już wkrótce wypuści nowe karty graficzne – Arc Battlemage. Tymczasem poznaliśmy nowe przecieki na ich temat.

Premiera kart graficznych Arc Alchemist z pewnością nie poszła w pełni po myśli Intela. Nie dość, że została wielokrotnie przełożona, to karty wcale nie zaskakiwały nas swoją wydajnością. Były to raczej przeciętne i bardzo słabo dostępne produkty. Pojawiły się nawet plotki, że firma zrezygnuje z całego pomysłu – stracili na nim miliardy dolarów.

Wygląda jednak na to, że Intel potrzebował po prostu trochę czasu. Obecnie, Arc A750 po aktualizacji sterowników jest jedną z najlepszych kart ze średniej półki cenowej. Najnowsze plotki zdradzają natomiast, że seria Arc Battlemage może okazać się znaczniej wydajniejsza niż zakładaliśmy.

RedGamingTech ujawnił nieoficjalne i wiarygodne, choć niepotwierdzone, dane o nowych układach od Intela. Wiemy już, że Arc Battlemage będą bazować na udoskonalonej architekturze Xe HPG2 i będzie produkowana w litografii 4 nm od TSMC. Co więcej, Intel ma w planach już również karty z wyższej półki cenowej.

Najmocniejszy model z serii Arc Battlemage ma oferować aż 64 rdzenie Xe (to dwukrotność tego co znajdziemy w Arc A770). Otrzyma on również pamięć GDDR6X na szynie danych 256-bit. Wielkość samego GPU będzie natomiast podobna do AD103, czyli modelu z karty RTX 4080! To bez wątpienia bardzo dobra wiadomość dla użytkowników. Wygląda na to, że seria Alchemist była dopiero rozgrzewką przez prawdziwym maratonem.

Zobacz też:
Intel Video Super Resolution w Chrome sprawdzone
RTX 4060 Ti – poznaliśmy kolejne przecieki na temat specyfikacji
Intel naprawia częściowo problem z poborem prądu przy wielu monitorach