ASUS pobił rekord OC procesora – przełamali barierę 9 GHz!

ASUS OC

ASUS pobił oficjalnie nowy rekord taktowania procesora. Udało im się złamać magiczną barierę 9 gigaherców.

Wygląda na to, że mamy zupełnie nowy rekord ekstremalnego podkręcania podzespołów. ASUS pochwalił się na Twitterze, że jego zespół od OC przełamał psychologiczną barierę 9 GHz. Konkretniej, udało im się osiągnąć 9,009 GHz. Dodatkowo, procesor okazał się dość stabilny – uruchomili Pifast przez ponad 6 sekund oraz Super Pi 32M przez ponad 3 minuty.

Oczywiście, podkręcany model to Intel Core i9-13900K. Do podkręcania ASUS wykorzystał płytę główną ROG Maximus X790 Apex. Dodatkowo wyłączyli oni wszystkie rdzenie E-Core i hyperthreading – ograniczyli więc procesor jedynie do 8 rdzeni P i 8 wątków. Tradycyjnie już, użyli chłodzenia z ciekłego azotu oraz ciekłego helu.

Olbrzymie wrażenie robi też stabilność samego procesora Intela. Ciekły hel to dość trudny system chłodzenia, ponieważ wymusza pracę w ekstremalnie niskiej temperaturze. Core i9-13900K pracował więc stabilnie w -250 stopniach Celsjusza. To nieprawdopodobnie imponujący wynik, jeśli przypomnimy sobie, że -273,15 stopnia to już zero bezwzględne – zimniej się po prostu nie da.

Ciężko nie zauważyć, że za sukcesem stoją tutaj dwa czynniki – bezbłędne wykonanie płyty głównej przez ASUSa oraz olbrzymie możliwości procesora Intel Core i9-13900K. Pozostaje tylko pytanie jak długo rekord będzie aktualny. Na horyzoncie jest już przecież Core i9-13900KS, który bazowo osiągnie o 0,3 GHz więcej od zwykłego modelu. Nie zapowiada się jednak, aby przebił on kolejną psychologiczną granicę, czyli 10 GHz.

Zobacz też:
Intel Battlemage – nowe karty mogą zadebiutować już w 2023
Intel Core i9-13900KS osiągnie taktowanie 6 GHz?
AMD szykuje trzy nowe procesory z serii Ryzen 7000