Crucial prezentuje pierwsze konsumenckie pamięci RAM DDR5

WARSZAWA, 7 MAJA 2021 R. – Wygląda na to, że pamięci RAM DDR5 trafią do nas jeszcze w tym roku. Crucial ma już gotowe pierwsze modele przeznaczone na rynek konsumencki.

Pamięci RAM DDR5 to olbrzymie usprawnienie w stosunku do używanych dzisiaj modeli DDR4. Nie tylko umożliwiają one znacznie wyższe taktowanie, ale wymagają też niższego napięcia zasilającego.

Jak na razie, Crucial zaprezentował nam tylko dwa modele, już teraz jednak robią bardzo dobre wrażenie. Firma przygotowała więc moduły DDR5 DIMM 8GB i DDR5 SO-DIMM o pojemności 32GB. Jak na razie, wykorzystują one dwugigabajtowe kości o taktowaniu 4800 MHz. Producent z góry zakłada jednak, że to dopiero początek, wkrótce pojawią się też moduły o taktowaniu aż do 6400 MHz.

Warto zwrócić jeszcze uwagę na kolejne dwa, bardzo istotne parametry. Nowe pamięci RAM Crucial mają czas utajenia 40ns (CAS Latency). Teoretycznie przyjęło się, że ten wynik powinien być znacznie mniejszy, niemniej przy tak wysokim taktowaniu nie jest to żaden problem. Znacznie bardziej cieszy jednak napięcie zasilające – to jedynie 1,1 V.

Oczywiście, oba moduły wykorzystują komponenty firmy Micron. Nie jest to zbyt dużym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że to właśnie do nich należy marka Crucial.

Jak na razie, producent postawił w nowych pamięciach RAM na bardzo prosty i nieco wręcz skąpy design. Otrzymamy więc najbardziej klasyczne podzespoły oparte na zielonym laminacie PCB. Z pewnością jednak już wkrótce na rynku pojawią się też bardziej futurystyczne rozwiązania, znacznie lepiej komponujące się z naszymi komputerami gamingowymi.

Przejdźmy jednak do najważniejszego pytania: kiedy będziemy mogli już używać DDR5 w naszych komputerach? Jak się okazuje, być może znacznie szybciej niż mogliśmy się spodziewać tego jeszcze kilka miesięcy temu. W trzecim kwartale tego roku światło dzienne ujrzy nowa generacja procesorów Intel – Alder Lake. Niemal pewne jest to, że będzie wspierała pamięci RAM DDR5.