Czy grafen jest przyszłością dysków HDD?

Czy grafen to przyszłość dysków HDD?

Grafen to niezwykle popularne i medialne tworzywo. Jak się okazuje, można użyć go również do znacznego podniesienia wydajności dysków HDD.

Dyski SSD są niewątpliwie lepszym wyborem dla większości użytkowników. Nieco bardziej techniczne zastosowania, takie jak centra danych w dalszym ciągu preferują jednak dyski HDD. Zapewniają one znacznie większą pojemność przy jednocześnie wyraźnie niższej cenie. Uniwersytet w Cambridge wpadł jednak na pomysł, jak jeszcze bardziej ulepszyć te nieco przestarzałe rozwiązanie.

Kluczowym elementem okazał się tutaj grafen, czyli struktura złożona z atomów węgla uważana od dawna za „tworzywo przyszłości”. Jak jednak może przydać się w dyskach HDD? Kluczowa okazuje się po prostu jego grubość.

Dyski HDD mają talerze pokrywane specjalną powłoką COC. Niemal od początku powstania tej technologii trwały prace nad uzyskaniem możliwie jak najmniejszej warstwy materiału przy zachowaniu jednocześnie jej pełnej funkcjonalności.

Obecnie, powłoka COC w talerzach dysków HDD ma grubość około 3nm. Niestety, jest to już raczej bariera, której nie uda się przeskoczyć. Taki wynik pozwala na zapisanie około 1TB danych na 1 cal kwadratowy talerza.

Właśnie tutaj z pomocą przyszedł grafen. Jego grubość to po prostu jeden atom, czyli około 0,3 nm. Wbrew pozorom, matematyka jest tutaj bardzo prosta, skoro jest 10 razy chudszy, to pozwala na zapisanie około 10 razy więcej danych na tej samej powierzchni.

Pierwsze prototypy dysków HDD wykorzystujących grafen stworzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge udowodniły, że możliwe jest zapisanie aż do 10TB na 1 calu kwadratowym talerza dysku.

Niestety, grafen jest wciąż bardzo drogim materiałem. Wykorzystujące go dyski HDD raczej nie trafią więc zbyt szybko do sprzedaży, nawet na rynku B2B.   

Zobacz też:
Sabrent Plotripper to najżywotniejsze dyski SSD świata.
Seagate stworzyło najszybszy dysk HDD świata – Mach.2 Exos