Dysk Intel Optane P5800X 3,2 TB trafi jednak na rynek konsumencki

Intel Optane P5800X

Po licznych spekulacjach Intel oficjalnie potwierdził, że dysk Optane SSD P5800X o pojemności 3,2 TB trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku. Firma oficjalnie potwierdziła już tę decyzję.

Intel wypuścił na rynek pierwsze dyski z serii Optane P5800X już w zeszłym roku. Docelowo, miał to być produkt wykorzystywany głównie w centrach danych i dużych serwerowniach. Niemniej, modele o pojemności 400GB, 800GB i 1,6TB trafiły również do zwykłych konsumentów.

Jeszcze do niedawna Intel utrzymywał, że model Optane SSD P5800X o pojemności 3,2 TB nie trafi w ogóle do sprzedaży, a cała linia została wycofana z planów produkcyjnych. Stanowisko to potwierdzali również liczni pracownicy firmy. Wygląda jednak na to, że plany raz jeszcze uległy zmianie.

Tym razem, stanowisko jest już bardzo jasne i prawdopodobnie ostateczne. Dysk Optane SSD P5800X o pojemności 3,2 TB trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku. Jeśli jesteście zainteresowani jego kupnem, musicie być przygotowani na naprawdę duży wydatek. Model o pojemności 1,6 TB kosztuje aż 3800 dolarów. Rozsądne będzie więc założenie, że nadchodzący 3,2 TB przebije pułap przynajmniej 5 tysięcy dolarów.

Optane P5800X to nie produkty dla zwykłych konsumentów

Skąd jednak tak wygórowane ceny? Seria dysków Optane to produkty absolutnie najwyższej klasy, z niesamowitymi wręcz parametrami. Wykorzystują one pamięć 3D XPoint drugiej generacji i kontroler kompatybilny z interfejsem PCIe. Dodatkowo, są w stanie wykonywać aż do 1,8 miliona operacji na sekundę (IOPS).

Czy przeciętny konsument potrzebuje w ogóle takiego dysku? Absolutnie nie, w naszych domowych komputerach nie wykorzystamy nawet odrobinę jego pełnych możliwości. Z decyzji o wypuszczeniu ich na rynek konsumencki ucieszą się jednak z pewnością wszystkie małe firmy, które będą potrzebowały takiego rozwiązania.

Zobacz też:
Sabrent Plotripper to najżywotniejsze dyski SSD świata.
Aorus 7000s Prem. – dysk SSD z pasywnym chłodzeniem od Gigabyte