Flexxon prezentuje pierwszy dysk SSD zabezpieczony sztuczną inteligencją

Dysk SSD Flexxon X-Phy

Flexxon, Singapurska firma zajmująca się cyberzabezpieczeniami przedstawiła swój najnowszy produkt – dysk SSD zabezpieczany przy pomocy algorytmów sztucznej inteligencji.

Wszyscy wiemy, że utrata danych z dysku to w dzisiejszych czasach olbrzymi problem. Może to stać się tak naprawdę na jedynie dwa sposoby. W porządku, trzy, jeśli liczymy, że możemy po prostu zwyczajnie zgubić gdzieś napęd.  

Pierwszy z nich to oczywiście awaria dysku twardego. Tutaj nie istnieje tak naprawdę inny sposób na zabezpieczenie się, niż zrobienie licznych backupów swoich danych. Pamiętajcie, że dobrą praktyką jest robienie ich przynajmniej raz w miesiącu.

Drugi sposób jest niestety znacznie groźniejszy, to po prostu atak hakerski. Pobierając nieznane pliki z Internetu możemy natrafić na złośliwe oprogramowanie, które albo zniszczy, albo zaszyfruje nasze cenne dane.  

Nowy dysk SSD Flexxon to ostatnia linia obrony naszego komputera

Nowy produkt firmy Flexxon ma zapobiegać właśnie tej drugiej rzeczy. Producent wyposażył go w algorytmy sztucznej inteligencji, mające być naszą ostatnią linią obrony, kiedy zawiedzie nas nawet antywirus.

Jak się okazuje, kontrolery nowoczesnych dysków SSD w pełni umożliwiają umieszczenie w nich dodatkowych programów. Flexxon umieścił w nich więc swoje własne środowisko AI One Core Quantum. Jest ono w stanie skanować cały czas nasz dysk pod kątem zagrożeń, a gdy tylko zostanie ono wykryte, uniemożliwi on zapis szkodliwego programu bądź pliku.

To jednak jeszcze nie wszystko. AI One Core Quantum jest w stanie wykryć również wszelkie manipulacje fizyczne przy samym nośniku. Jeśli ten zostanie wiec odłączony, bez uprzedniego odnotowania tego w specjalnej aplikacji, zostanie natychmiast zaszyfrowany. Tylko rzeczywisty właściciel będzie miał wiec dostęp do swoich danych.  

Jak na razie, Flexxon nie planuje jednak wypuszczać swojego nowego produktu dla wszystkich konsumentów. Obecnie, jest on w fazie testów w rozwiązaniach rządowych, militarnych czy nawet w szpitalach. W skrócie – wszędzie tam, gdzie bezpieczeństwo danych to absolutny priorytet. Być może trafi jednak kiedyś do normalnych sklepów.

Zobacz też:
Dyski SSD są znacznie mniej awaryjne od HDD – mamy potwierdzenie!
Chia zajmuje już eksabajt przestrzeni dyskowej! Czy dyski SSD wkrótce podrożeją?