Gigabyte prezentuje nową płytę główną – X570SI Aorus Pro AX

X570SI Aorus Pro AX

Gigabyte zaprezentowało zupełnie nową wersję płyty głównej X570. Model X570SI Aorus Pro AX w końcu nie będzie mieć wbudowanych wentylatorów.

W dzisiejszych czasach, komputery pracujące niemal bezgłośnie to coraz bardziej pożądane urządzenia. Oczywiście, ich konstrukcja nie jest tak prosta jak tych tradycyjnych – musimy zrezygnować z największego źródła hałasu, czyli wentylatorów.

Najnowszy model płyty głównej od Gigabyte, czyli X570SI Aorus Pro AX zdecydowanie wpisuje się w ten trend. Producent całkowicie pozbył się używanych w poprzednich wersjach wentylatorów, na rzecz niewielkiego i eleganckiego radiatora. W dodatku, cała płyta główna uległa dość dużemu zmniejszeniu – jest już w formacie Mini-ITX.

Jeśli chodzi o same kwestie techniczne, to jest w niej dokładnie to, czego mogliśmy się spodziewać już po samej nazwie. X570SI Aorus Pro AX obsługuje procesory AMD Ryzen z serii 2000, 3000 i 5000. Oprócz tego, ma dwa sloty RAM działające w standardzie DDR4-5100 i po jednym złączu HDMI i DisplyPort. Oczywiście, nie zabrakło też wejść USB 3.2 i wbudowanego WiFi 6.

Płyta zasilana jest sekcją w układzie 12 + 2 fazy po 60A. To niestety dość mocny downgrade w stosunku do poprzednich modeli, gdzie stosowano raczej układ 14 + 2 fazy po 70A. Niemniej, dalej są to bardzo dobre wyniki, które wystarczą do niemal każdego zastosowania.

Dość dobrze wypada za to możliwość podpięcia dysków twardych i SSD. Otrzymamy aż 4 porty SATA III i dwa wejścia M.2 PCIe 4.0. Producent zapewnia również pełne wsparcie dla macierzy RAID 0 RAID 1 i RAID 10.

Niestety, na tę chwilę nie znamy jeszcze oficjalnej daty premiery ani tym bardziej ceny.

Zobacz też:
Gigabyte stracił 550 milionów dolarów przez jeden wpis na blogu
Aorus 7000s Prem. – dysk SSD z pasywnym chłodzeniem od Gigabyte