iGame GeForce RTX 3090 KUDAN – karta graficzna za 19000zł?!

iGame GeForce RTX 3090 KUDAN

Colorful wypuścił na rynek swój najdroższy model karty graficznej. iGame GeForce RTX 3090 KUDAN kosztuje aż 5 tysięcy dolarów.

Tak, dobrze widzicie, najnowsza karta graficzna Colorful kosztuje prawie 19 tysięcy złotych. W dodatku, mowa tutaj o cenie bezpośrednio od producenta, a nie znacznie podbitej przez scalpera. Co w takim razie ma w sobie tak niesamowicie drogi sprzęt?

iGame GeForce RTX 3090 KUDAN jest po prostu znacznie ulepszoną i podkręconą wersją tradycyjnego modelu. Jak się jednak okazuje, wcale nie jest aż tak mocna jak sugerowałaby to jej cena.

iGame GeForce RTX 3090 KUDAN oferuje stosunkowo niewielki upgrade

W stosunku do referencyjnego modelu RTX 3090, GeForce RTX 3090 KUDAN od Colorful oferuje częstotliwość wyższą o 310 MHz. Z pewnością jest to bardzo dobry i naprawdę imponujący wynik. Problem pojawia się dopiero, kiedy zestawimy ją z innymi niereferencyjnymi modelami.

Na testach benchmarkowych iGame GeForce RTX 3090 KUDAN uzyskiwała średnio o 30-40 punktów więcej od modelu RTX 3090 Vulcan. Same modele różnią się też od siebie jedynie 75 MHz częstotliwości. Problem w tym, że ta pierwsza kosztuje o 3 tysiące dolarów więcej! Czy warto dopłacić aż tyle za tak marginalne różnice? Wątpliwe.

Czy nowa karta Colorful broni się w takim razie lepszym wykonaniem? Trzeba przyznać, że tutaj jest już znacznie lepiej, ale wciąż nie idealnie. Nowe RTX 3090 to model chłodzony hybrydowo. Znajdziemy w niej aż 3 wentylatory 90mm z równo obracającymi się łopatkami. Dodatkowo ma potężny radiator i dziewięciostopniowy blok wodny. Termicznie wypada naprawdę niesamowicie dobrze.

Oprócz tego, znajdziemy na niej również specjalny przycisk, pozwalający na podkręcenie jej jednym kliknięciem i kontrolny ekran LCD pokazujący jej wszystkie parametry. Do zasilania wymaga 8-pinowych wtyczek, a jej nominalna moc maksymalna to 370W.

Czy to wszystko wystarczy, aby podnieść cenę aż o 3000 dolarów? Prawdę mówiąc – raczej nie. Na szczęście, GeForce RTX 3090 KUDAN od Colorful limitowana jest do 1000 egzemplarzy, z pewnością wiec uda się sprzedać cały nakład.

Zobacz też:
MSI zapowiada kartę graficzną Nvidia CMP 50HX
Unreal Engine 5 – kolejny materiał wideo prezentuje możliwości silnika