Intel Alchemist – znamy specyfikację budżetowego modelu!

Intel Alchemist low end

Premiera kart graficznych Intel Alchemist jest już coraz bliżej. Tymczasem, poznaliśmy nieoficjalną specyfikację jednego z najbardziej budżetowych modeli.

Chyba wszyscy gracze śledzą z bardzo dużą uwagę poczynania Intela. W końcu planują już za kilka miesięcy wypuścić swoje pierwsze karty graficzne, łamiąc przy tym duopol Nvidii i AMD. Jak donoszą niepotwierdzone jeszcze plotki, seria Intel Alchemist będzie zawierała głównie GPU z niższych i średnich półek cenowych. Nie zabraknie jednak jednego czy dwóch flagowców!

Tymczasem, poznaliśmy część specyfikacji jednego z prawdopodobnie najsłabszych modeli. Wygląda na to, że będzie on bezpośrednią konkurencją dla Nvidii GTX 1650 Super. Wiemy też, że nadchodząca karta będzie dostępna w wersji desktopowej i mobilnej.

Nienazwany jeszcze Intel Alchemist o którym mowa ma mieć 6 GB pamięci VRAM GDDR6 o taktowaniu 16000 MHz i 96-bitową magistralę pamięci. Dobre wrażenie robi natomiast TDP, które ma nie przekraczać 75 W. Nie będziemy, więc potrzebowali żadnych dodatkowych wtyczek.

Co ciekawe, przecieki donoszą też, że maksymalne taktowanie rdzenia może sięgnąć nawet 2500 Mhz. Jest to jednak jak na razie zupełnie niepotwierdzona informacja i należy traktować ją z dość sporym przymrużeniem oka. Największe wrażenie robi jednak cena – Intel Alchemist w tej wersji ma kosztować domyślnie 179 dolarów.

Oczywiście, raczej nie uda nam się nigdy kupić jej w sugerowanej cenie, ale jest spora szansa, że cena w Polsce nie przekroczy 1000 złotych. To świetny wynik, jak na budżetową, ale wciąż dość mocną kartę graficzną!

Zobacz też:
Intel Alchemist – znamy przybliżone ceny dwóch kart graficznych
Intel Meteor Lake – 14 generacja na pierwszych zdjęciach
Nvidia: problemy z dostępnością GPU potrwają przez cały 2022