Intel Arc A310 – znamy już pełną specyfikację

Arc A310

Intel zaprezentował kolejną kartę graficzną z serii Arc, czyli model A310. Zdecydowanie szokuje on swoimi osiągami, ale nie do końca tak jak byśmy tego chcieli.

Wygląda na to, że karty graficzne Intel Arc nareszcie w pełni zadebiutują już na rynku. Poznajemy coraz więcej szczegółów, pojawiają się wyniki testów oraz sugerowane ceny. Wszystko to aż krzyczy, że premiera zbliża się wielkimi krokami. Tymczasem, znamy już specyfikację najsłabszego modelu, czyli Arc A310.

Jeśli mielibyśmy wskazać segment na rynku, w którym o pozycję walczyć będzie Arc A310 to mimo wszystko musielibyśmy wybrać… zintegrowane karty graficzne. Propozycja Intela wypada po prostu znacznie gorzej nawet od modeli takich jak Radeon RX 6500 XT, RTX 3050 czy GTX 1660. Spójrzcie zresztą sami na jego specyfikację.

W karcie Arc A310 znajdziemy 6 rdzeni Xe i 4 GB pamięci GDDR6 na 64-bitowej magistrali. Łączna przepustowość wynosi 124 GB/s, taktowanie rdzenia to 2 GHz, a TBP zamknęło się na zaskakująco wysokim wyniku 75 W. Zdecydowanie nie jest to karta, która udźwignie jakiekolwiek wymagające tytuły.

Cała premiera wydaje się zatem nieco dziwaczna. Ciężko określić na jaką sprzedaż liczy tutaj Intel. Być może będzie to jednak idealny budżetowy model do gier typowo e-sportowych. Tego wszystkiego dowiemy się jednak dopiero po pierwszych testach i wynikach benchmarków. Jedno jest natomiast w 100% pewne – będzie to bardzo, ale to bardzo tania karta graficzna. Inaczej nie miałaby ona żadnego sensu.

Zobacz też:
Intel Core i9-13900KS osiągnie taktowanie 6 GHz?
RTX 4090 i 4080 oficjalnie. Nvidia prezentuje nowe karty
Intel Arc A380 został podkręcony do 3,1 GHz!