Intel Arc Alchemist – flagowa karta z pierwszym benchmarkiem

Intel Arc Alchemist

Już wkrótce na rynku zadebiutują karty graficzne Intel Arc Alchemist. Tymczasem, mamy pierwsze wyniki testów flagowego modelu.

W bazie Geenbench 5, czyli największym benchmarku kart graficznych pojawił się zupełnie nowy wpis. Oczywiście chodzi tutaj o jeden z nadchodzących flagowych układów Intel Arc Alchemist, a konkretniej o model DG-512. Poznaliśmy już wcześniej kilka interesujących szczegółów na jego temat, ale dopiero teraz mamy naprawdę solidne konkrety.

Przede wszystkim, Intel Arc Alchemist DG2-512 to układ z 4096 rdzeniami ALU, 512 rdzeniami EU i 32 rdzeniami Xe. Do tego otrzymamy 16 GB pamięci GDDR6 na szynie 256 bit. Będzie to więc najwydajniejsza i flagowa karta graficzna z tej serii. No, przynajmniej na pewien krótki czas. Nie wiemy jeszcze czy Intel nie planuje kolejnych modeli desktopowych.

Jak więc nowa karta wypada w Benchmarku? Cóż, zacznijmy od dobrych wiadomości – taktowanie rdzenia wyniosło 2400 MHz, pod tym względem mówimy więc o konkurencji dla AMD Navi 22. A to naprawdę bardzo dobra wiadomość. Jeśli chodzi natomiast o czystą moc obliczeniową, to mamy tutaj coś w okolicach 20 TFLOP, czyli wynik w okolicach RTX 3070 Ti. Niemniej nie jest to najlepszy czynnik porównawczy, jeśli mówimy o dwóch różnych architekturach.

Niestety, cały benchmark nie wyszedł wcale zbyt dobrze. Intel Arc Alchemist DG-512 osiągnął tylko 85 tysięcy punktów. To wynik, który stawia go na równi raczej z modelem RTX 2060 SUPER a nie RTX 3070 Ti. Na szczęście, wygląda na to, że jest to kwestia sterowników – to w tym kwestiach karta wypadała najsłabiej. Intel ma jednak jeszcze sporo czasu na poprawki, a pod katem „hardware’u” wygląda to naprawdę dobrze!

Zobacz też:
Cyberpunk 2077 – nowe minimalne wymagania i koniec wsparcia dla Windows 7
Arc Alchemist Intela będą w stanie obsłużyć aż 5 ekranów naraz?
Core i9-12900KS – Intel szykuje nowy, potężny procesor