Intel Battlemage – nowe karty mogą zadebiutować już w 2023

ARc A370M Battlemage Intel

Intel Battlemage powinny zadebiutować już w przyszłym roku. Firma oczekuje, że osiągną wydajność karty RTX 4070.

Premiera kart graficznych Intel Arc Alchemist zdecydowane nie należała do udanych. Firma wielokrotnie przekładała datę trafienia nowych GPU na półki sklepowe, a finalne wyniki wydajności okazały się niezadowalające, szczególnie jeśli zestawimy je z nowymi premierami od Nvidii i AMD. W dodatku, dział odpowiedzialny za produkcję kart graficznych wygenerował wielomiliardowe straty. Wszystko wskazywało na to, że nawet jeśli otrzymamy kiedykolwiek kolejne modele to nie nastąpi to zbyt prędko.

Tymczasem, Intel Battlemage, czyli druga generacja kart graficznych od Intela zadebiutuje już w przyszłym roku. Plotki pochodzące z bardzo wiarygodnego źródła wskazują, że nowe GPU są już w fazie późnego rozwoju, a premiera jest niemalże potwierdzona na 2023 rok.

Co więcej, poznaliśmy również kilka bardzo istotnych szczegółów o ich możliwej specyfikacji. Przede wszystkim, najwydajniejsze modele będą celować w TDP na poziomie 225 W oraz na poziom wydajności odpowiadający mniej więcej RTX 4070. Warto podejść do tego jednak nieco sceptycznie, chociażby dlatego, że jak na razie to wydajność RTX 4070 jest tajemnicą.

Istnieje jednak jeszcze jeden scenariusz. Być może, karty Intel Battlemage zadebiutują dopiero w 2024 roku, a wcześniej otrzymamy odświeżone modele Arc Alchemist. Wydaje się to jednak mało prawdopodobnym scenariuszem. Intelowi będzie dość ciężko pozbyć się wielu niekorzystnych łatek, które przylgnęły dość mocno do ich pierwszej generacji.

Zobacz też:
Microsoft zdradza 13 nowych procesorów Intel Raptor Lake
Intel Core i9-13900KS osiągnie taktowanie 6 GHz?
Wo Long: Fallen Dynasty otrzyma wsparcie dla Nvidia DLSS na PC