Intel naprawia częściowo problem z poborem prądu przy wielu monitorach

Seria kart graficznych Intel Arc A7 już na samym początku zaprezentowała wysokie pobory prądu w trybie z wieloma monitorami nawet bez większego obciążenia aplikacjami.

Spoczynek lub stan bliski niemu jest dość często używany, więc było to dość kłopotliwe zarówno dla użytkowników, jak i wizerunku wschodzącej serii GPU.

Okolice 40-50 W na pulpicie przy dwóch monitorach, nawet o niespecjalnie wysokich rozdzielczościach, jest niespotykane nawet w starszych modelach od NVIDIA.

Wzrost mocy wobec użytkowania jednego ekranu jest naturalny, jako że karta musi przesłać dane na dodatkowe odbiorniki, jednak nie aż taki przy zaledwie dwóch. Na szczęście część kłopotów wraz ze sterownikiem 4146 przeszło do historii.

INTEL Arc i Iris Graphics 31.0.101.4146 – jeżeli dotychczasowe rekomendacje nie działały, wiele się nie poprawi

Jeżeli wprowadziłeś zmiany rekomendowane przez Intel w swoim PC przed premierą nowego sterownika, jego efekty mogą być ograniczone, bądź wręcz niezauważalne.

Istnieje jednak spora grupa osób, która ani nie zmieniła ustawień w BIOS, ani w systemie, dla której paczka naprawi wysoki pobór prądu przy dwóch monitorach o podanych poniżej rozdzielczościach. To ważne, bo gdy na tapecie pojawią się wyższe specyfikacje ekranów lub ich większa liczba, oszczędności prądowych nie będzie wcale.

Liczba ekranówCzy Arc-A potrafi przejść w stan niskiej energii podczas spoczynku?
1tak, do rozdzielczości 4K@60
2tak, do rozdzielczości 1080P@60
3nie
4nie

Jest to więc krok w dobrą stronę, jednak w przyszłości chciałbym widzieć bardziej znaczące oszczędności w tym departamencie, bo te sumują się na przestrzeni wielu lat użytkowania kart na całym świecie.

Źródło – Intel Issue Tracker