Karty graficzne dalej drożeją. Płacimy nawet o 200% więcej.

Karty graficzne dalej drożeją

Niestety, karty graficzne w dalszym ciągu drożeją. Zgodnie z raportem 3DCenter za niektóre modele musimy zapłacić już 200% sugerowanej ceny.

Jeszcze parę miesięcy temu mogło się wydawać, że nareszcie nadchodzi odwilż na rynku kart graficznych. Zabronienie wydobywania kryptowalut w Chinach poskutkowało chwilową wyprzedażą używanych GPU z kopalni. Niestety, kopalnie wcale nie zniknęły. Przeniosły się po prostu do innych krajów takich jak Kazachstan, USA czy Rosja.

Niedługo potem zarówno Bitcoin jak i Ethereum zaczęły ponownie cieszyć się rekordowymi kursami, a producenci wciąż nie są w stanie produkować więcej układów przez niedobór komponentów. Skutek mógł być tylko jeden – karty graficzne cały czas drożeją.

Najnowszy raport 3DCenter wyraźnie pokazuje, że sytuacja w Europie jest już bardzo zła. Za GPU od AMD zapłacimy już średnio 201% sugerowanej przez producenta ceny. Nieco lepiej prezentuje się Nvidia, ale wynik to wciąż aż 188%.

Niechlubnym rekordzistą w tym rankingu okazał się w tym miesiącu Radeon RX 6800, który podrożał aż o 49% w ciągu 30 dni. Drugie miejsce zajęło RTX 3060, które podrożało o 30%. Dobrą wiadomością może być natomiast to, że cena RTX 3070 Ti spadła aż o 8%. Problem w tym, że dalej jest wręcz absurdalnie wysoka! Najtańsza oferta w Polsce to około 7100 złotych. Nvidia wycenia ją za to na 620 euro, czyli niecałe 3 tysiące.

Oczywiście taki stan nie potrwa wiecznie i w końcu doczekamy się obniżek. Kiedy się to jednak stanie? Z pewnością nie przed latem 2022.

Zobacz też:
Intel Alchemist – znamy przybliżone ceny dwóch kart graficznych
Radeon RX 6600 zaskakuje recenzentów. Niestety negatywnie
W Nvidia GeForce NOW możemy wypożyczyć już RTX 3080