Karty graficzne Intel Alchemist zapewnią wsparcie dla DisplayPort 2.0

Karty Intel Alchemist

Intel ogłosił kolejną świetna wiadomość na temat ich nadchodzących kart graficznych Alchemist. Będą w pełni wspierały standard DisplayPort 2.0.

Co prawda Intel dopiero co zaprezentował swoje nowe karty graficzne Alchemist, ale już zasypuje nas kolejnymi szczegółami technicznymi. W końcu nie wiemy jeszcze o nich wiele więcej niż to, że w ogóle powstaną. Tak czy inaczej, wygląda na to, że poszli w ślady AMD i zaoferują pełne wsparcie dla standardu DisplayPort 2.0.

Karty Intel Alchemist pozwolą na wyświetlanie obrazu nawet w 8K?

Co to oznacza dla użytkowników? Przede wszystkim ogrom nowych możliwości – karty Alchemist będą wspierały obrazy w jakości nawet 8K przy zachowaniu jednoczesnej wysokiej częstotliwości odświeżania ekranu. Dodatkowo, DisplayPort 2.0 będzie działał już nie tylko w oparciu o swoje charakterystyczne złącze – będzie kompatybilny również USB-C. Bardzo łatwo możemy sobie wyobrazić jak dużą wygodę niesie to ze sobą.

Przed Intelem jeszcze jednak trochę pracy. Wdrożenie standardu DisplayPort 2.0 do kart Alchemist wymaga kilkunastu, jeśli nie nawet kilkudziesięciu poprawek do jądra sterownika wyświetlania i915. Firma jak na razie rozpoczęła cały proces od wprowadzenia 17 edycji. Nie mówimy więc jak na razie o pełnym wsparciu, a jedynie przygotowaniu się do procesu adaptacyjnego.

Niemniej, nie mamy żadnego dobrego powodu, żeby sądzić, że miałoby się to nie udać. Wygląda więc na to, że karty graficzne Alchemist będą jednymi z najbardziej nowoczesnych urządzeń na rynku. Do pełni szczęścia brakuje chyba tylko bardzo solidnego limitera do kopania kryptowalut. Dla odmiany byłoby miło gdyby trafiły do graczy a nie do kopalni.

Zobacz też:
Noctua zaoferuje klientom darmowe podstawki do procesorów Intel Alder Lake
Intel już za tydzień oficjalnie zaprezentuje Super Sampling
Intel Core i9-12900K jest już sprzedawany na czarnym rynku