Karty graficzne zaczynają bardzo wyraźnie tanieć!

Karty graficzne

Agencja analityczna 3DCenter ma dla nas doskonałą wiadomość. Karty graficzne cały czas tanieją i zbliżamy się już do akceptowalnych poziomów.

Wygląda na to, że rynek kart graficznych naprawdę może szykować się na zapowiadaną od dawna odwilż. Coraz więcej GPU jest sprzedawanych już blisko sugerowanej przez producenta ceny, a trend jest bardzo pozytywny. Oczywiście, nie oznacza to, że karty graficzne staną się nagle tanie – po prostu cena będzie nieco bardziej akceptowalna.

Agencja 3DCenter przeprowadziła badanie cen w Niemczech tuż przed świątecznym weekendem. Wnioski były bardzo zaskakujące – Radeony kosztują już zaledwie o 12% więcej niż założył to producent. Patrząc na poprzedni rok, wynik jest wręcz doskonały. Perspektywa na najbliższy miesiąc jest jednak jasna – zbliżymy się do różnicy mniejszej niż 10%.

Nieco gorzej, ale wciąż nieźle wygląda sytuacja u Nvidii. Za karty graficzne RTX 3000 zapłacimy średnio o 19% więcej niż podał producent. Jeszcze w marcu tego roku było to całe 25%. Spadek jest dość spory, szybki i wyraźny. Ciężko było wyobrazić sobie lepszą wiadomość. Warto też dodać, że w przypadku Nvidii nie wliczono modelu RTX 3090 Ti i RTX 3080 12 GB – producent nie podał w nim sugerowanej ceny detalicznej.

Czy rynek niemiecki jest dobrym wyznacznikiem tego, ile za karty zapłacimy w Polsce? Zdecydowanie tak! Obniżka przyjdzie do nas zapewne z lekkim opóźnieniem, ale jest nieunikniona. Nic nie powstrzymuje nas przecież, przed sprowadzaniem podzespołów od naszego zachodniego sąsiada.

Zobacz też:
Intel Arc – dlaczego nowe karty mają tak niskie taktowanie GPU?
Nvidia wyprodukuje swoje karty graficzne w fabrykach Intela?
RTX 4090 – znamy kolejne szczegóły o nadchodzącej karcie