Meteor Lake – nowe procesory otrzymają socket LGA1851

Meteor Lake

Intel potwierdza fatalną wiadomość dla użytkowników. Procesory Meteor Lake będą wymagały nowego socketu, czyli LGA1851.

Ciężko nie zauważyć, że premiera nowych procesorów Intela wydaje się wciąż bardzo niedawnym wydarzeniem. Wielu użytkowników nie miało jeszcze żadnej styczności z Alder ani tym bardziej z nieco ulepszonym Meteor Lake. Intel myśli jednak już o przyszłości i planuje kolejną generację – Meteor Lake.

Niestety, potwierdzają się plotki i obawy wielu użytkowników. Przejście na kolejną generację znowu będzie wymagało od nas wymiany całej płyty głównej. Internauci trafili na poufne dokumenty Intela bardzo wyraźnie to potwierdzające. W dodatku, ich autentyczność nie pozostawia absolutnie żadnych wątpliwości.

Seria Meteor Lake, czyli 14 generacja procesorów Intela będzie wymagać gniazda LGA1851 zamiast LGA1700. Co ciekawe, jest ono jednak dokładnie tej samej wielkości a mimo to nie jest kompatybilne wstecznie. Niemal na pewno winę ponosi tutaj ISH, czyli rozpraszacz ciepła, który będzie musiał być nieco wyższy niż w 12 i 13 generacji. Niestety, będzie oznaczać to konieczną zmiany całej, zapewne dość drogiej, płyty głównej.

Na szczęście, przed nami jeszcze trochę czasu. Seria Meteor Lake najprawdopodobniej nie zadebiutuje w przyszłym roku. Zamiast tego, Intel zaprezentuje nam jeszcze kilka odświeżonych modeli z Raptor Lake. 14 generacja pojawi się zatem najwcześniej w 2024 roku, prawdopodobnie już na jego początku. Oczywiście, w planach jest już również 15 generacja o nazwie kodowej Arrow Lake. Wykorzysta ona dokładnie ten sam socket – LGA1851.

Zobacz też:
Intel Arc A310 – znamy już pełną specyfikację
Microsoft zdradza 13 nowych procesorów Intel Raptor Lake
AMD szykuje trzy nowe procesory z serii Ryzen 7000