MSI prezentuje nową płytę główną – MEG Z690 UNIFY

MSI MEG Z690 UNify

MSI przygotowało z okazji premiery Alder Lake zupełnie nową płytę główną. MEG Z690 UNIFY to prawdziwe monstrum z gniazdem typu 1700.

Nowa generacja procesorów Intela przyniosła wiele zmian na rynku komponentów. Przede wszystkim – w końcu możemy korzystać z pamięci DDR5. To olbrzymie wręcz usprawnienie, na które czekaliśmy już od dawna. Oczywiście, potrzebujemy do tego kompatybilnej platformy.

MSI stwierdziło, że nie pozostanie nawet na moment w tyle i zaprezentowało nową płytę główną MEG Z690 UNIFY. Jak dość słusznie możecie przypuszczać, w środku znajdziemy gniazdo procesora 1700 w pełni kompatybilne z Alder Lake. Całość jest zasilana w systemie 19+2 a każda sekcja dostarczy nam 105 A.

Nie zabrakło też gniazd pamięci DDR5. MSI zrobiło też tutaj spory ukłon w stronę overclockerów. Dzięki MEG Z690 UNIFY możemy podkręcić kości RAM do 6666 MHz – to bardzo akceptowalny wynik. Co ciekawe, płyta jest również wyposażona w dwa sloty Lightning PCI-Express 5.0 o przepustowości 128 GB/s zarezerwowane dla kart graficznych. Nietrudno zauważyć, że takich kart nie ma jeszcze na rynku – czy MSI wie o czymś o czym my nie wiemy? Nie zabrakło też czterech złącz M.2 PCIe 4.0 i pojedynczego M2 PCIe 3.0.

Dość dobre wrażenie robi też aż 10 wyjść USB (niestety tylko jedno typu C) i złącze Ethernet o przepustowości 2,5 GB/s. MSI MEG Z690 UNIFY to zdecydowanie płyta główna dla wymagających użytkowników! Niestety idzie też za tym jej cena – w Polsce będzie to około 2500 zł.

Zobacz też:
MSI GeForce RTX 3060 Ti Aero – nowa karta graficzna do Mini PC
Alder Lake – mamy oficjalną zapowiedź nowych procesorów Intela!
AMD pracuje nad nowymi płytami głównymi – AM5