MSI wypuściło CMP 30HX – kartę graficzną do kopania kryptowalut

MSI CMP 30HX

MSI dodało po cichu do swojej oferty zupełnie nowy produkt. CMP 30HX to układ przeznaczony specjalnie do kopania kryptowalut.

CMP, czyli Cryptocurrency Mining Processor to stosunkowo nowe urządzenia. Stanowią one dość dobry kompromis, jeśli chodzi o kopanie kryptowalut. Mają one znacznie zwiększone możliwości, względem tradycyjnych kart graficznych, pozbawione są jednak wyjścia wideo.  

Dzięki nim, domowi górnicy mogą kupić sprzęt naprawdę dobrej jakości, jednocześnie nie wykupując towaru przeznaczonego dla graczy. Wydaje się to więc naprawdę idealnym rozwiązaniem dla obu stron. Nic dziwnego, że do grona producentów dołączyło też MSI.

CMP 30HX opiera się na układzie GPU Nvidia TU116 wyposażonym w 1408 rdzenie CUDA. Zależnie od warunków, pozwala więc na pracę z częstotliwością od 1530 do 1785 MHz. Dodatkowo, wyposażono go w 6GB pamięci GDDR6 z 192 bitowym interfejsem. Do pracy wymaga on 125W mocy.

Jak bardzo łatwo możemy więc zauważyć, pod kątem osiągów jest więc niemal identyczny co karta graficzna GeForce GTX 1660. Nie jest to więc raczej koparka kryptowalut z absolutnie najwyższej półki, ale dość solidne urządzenie. Z pewnością sprawdzi się rewelacyjnie dla mniejszych „kopalni” i początkujących cyfrowych górników.

Jeśli chodzi o same statystyki co do wydobycia, nie są one zbyt imponujące – to jedynie 26 MH/s przy kopaniu Ethereum. Nie powinno być to jednak problemem, jeśli weźmiemy pod uwagę same rozmiary CMP 30Hx – to jedynie 20,6 x 12,7 x 4,2 cm. Bardzo łatwo możemy więc zmieścić ich kilka, lub nawet kilkanaście w jednym komputerze.

Zobacz też:
Flexxon prezentuje pierwszy dysk SSD zabezpieczony sztuczną inteligencją
Samsung ujawnił nową serię kart Nvidia – GeForce RTX 3050