Nvidia celowo ogranicza produkcję kart z serii RTX 4000?

RTX 4090 Nvidia

Nvidia rzekomo celowo obniżyła produkcję kart graficznych z serii RTX 4000. Chcą wyprzedać się najpierw z poprzedniej generacji.

Na rynku pojawiła się już pierwsza karta z serii RTX 4000 ze średniej półki cenowej, czyli RTX 4070. Wielu internautów donosi jednak, że bardzo ciężko dostać ją w sklepach. Nie jest to co prawda niemożliwe, ale egzemplarzy jest znacznie mniej niż moglibyśmy się spodziewać. Szczególnie, jeśli mowa o kartach w wersji referencyjnej.

Portal DigiTimes donosi, że nie jest to przypadek. Nvidia zwleka z złożeniem nowym zamówień u podwykonawców OSAT (Outsourced Semiconductor Assembly and Test) jak Siliconware Precision Industries (SPIL) i King Yuan Electronics (KYEC). Nie odnotowali oni żadnego wzrostu zapotrzebowania na testowanie jak i pakowanie nowych układów graficznych. Zwykle, było to wyraźnie widoczne podczas premiery nowych układów.

Wniosek jest dość prosty – Nvidia chce limitować sprzedaż kart z serii RTX 4000, a w szczególności modeli ze średniej i niższej półki cenowej. Prawdopodobnie, kanibalizują one sprzedaż modeli z poprzedniej generacji, których wiele sklepów ma wciąż mnóstwo na stanie. Firma chce zatem pozbyć się najpierw nieco starszych egzemplarzy.

Plotka miałaby sporo sensu, gdyby nie jeden fakt. Nigdzie nie widać wyprzedaży starszych modeli. Bez atrakcyjnej obniżki cen niemożliwe będzie pozbycie się starego nakładu. Tymczasem, ceny niektórych modeli z serii RTX 3000 wręcz wzrosły! Być może chodzi więc o coś zupełnie innego – firma może wiedzieć, że popyt będzie po prostu dużo niższy i dlatego ogranicza zamówienia.

Zobacz też:
RTX 4090 – Nvidia kolejny raz obniża ceny
AMD przecenia flagowego Radeona z okazji premiery RTX 4070
RTX 4060 Ti – znamy już całą prawdopodobną specyfikację