O nas

Technologia

Komputery Actina praktycznie co roku zmieniają swoje oblicze, bo muszą nadążać za duchem czasów. Potencjały nowych kart graficznych, procesorów, typów pamięci i systemów chłodzenia weryfikujemy często jeszcze przed ich oficjalnymi premierami, by serwować klientom sprawdzone przez nas rozwiązania.

W tych wszystkich komponentach kryją się często nowatorskie technologie, które do naszych komputerów trafiają siłą rzeczy. Te też bierzemy często na ruszt, jeżeli wykazują potencjał w oczach naszego eksperta.

Ostatnim takim odkryciem była NVIDIA Broadcast, która działa na kartach graficznych z serii RTX. Ta aplikacja potrafi w czasie rzeczywistym wycinać tło z obrazu Twojej kamery. Potrafi także zmieniać tło i poprawi jakość dźwięku z Twojego mikrofonu, usuwając w czasie rzeczywistym niechciane szumy.

Istnieje też możliwość odszumiania dźwięku przychodzącego. NVIDIA ma parę próbek np. klimatyzatora, które potrafi z tła rozmówcy usunąć.

Oprócz tego mamy też streamowanie enkoderem NVENC, który dziś pozwala uzyskać jakość bliską tej, która wcześniej była osiągalna tylko procesorom. Transmisje z ich pomocą są jednak znacznie cięższe do przeprowadzenia sprzętowo, bo to na CPU właśnie najczęściej oszczędzają gracze.

W związku z tym NVENC dla wielu może być idealną opcją na karierę streamingową, a wraz z NVIDIA Broadcast daje kompozycję idealną, która dodatkowo podniesie jakość strumyka.

AMD w kwestii streamowania również posiada własny enkoder, który pozwala na przekazywanie obrazu, jednak jego jakość nie jest już tak miodna, szczególnie przy niższym bitrate. Programowo Radeony przeszły już daleką drogę, ale na szczyt jest jeszcze kawałek.

Nie zmienia to faktu, że czerwoni bardzo dzielnie walczą na arenie procesorów, posiadając na dzisiaj najmocniejszą propozycję dla graczy esportowych na rynku. Dobrze podkręcone jednostki od Intel są wciąż blisko Zen 3 jeżeli chodzi o gry ogólnie, jednak w CS:GO podejścia nie mają.

Oprócz tego AMD jest świetne w zastosowaniach profesjonalnych, szczególnie gdy w odpowiedni sposób ustawi się dla nich profil. Jeżeli chcesz wykorzystać maksymalny potencjał procesora w renderingu możesz użyć programu, który automatycznie znajdzie najlepszy profil podkręcenia dla każdego z rdzeni.

W naszych komputerach fabrycznie podkręcamy procesory jedynie przez zaawansowany profil w BIOS. Dla procesorów AMD zmieniamy ustawienia Precision Boost Overdrive manualnie, by uzyskać wyższe taktowania podczas grania.

Do Intela nie musimy stosować specjalnych ustawień. Core i5-10400F wydaje się być bardzo solidnym konkurentem dla 6-rdzeniowego AMD Ryzen 5 3600 nawet bez podkręconej pamięci i taniego Z490. W związku z tym pozostaje nam jedynie profil XMP.