Pamięć DDR5 jest coraz tańsza i lepiej dostępna

Pamięć DDR5

Analitycy rynkowi mają dla nas doskonałą wiadomość. Pamięć DDR5 staje się powoli coraz lepiej dostępna i coraz tańsza.

Premiera najnowszej generacji procesorów Intela, czyli Alder Lake nie była zwyczajnym wydarzeniem. Razem z nimi po raz pierwszy otrzymaliśmy obsługę pamięci DDR5, będącej bardzo sporym ulepszeniem w stosunku do starego DDR4. Jak nietrudno się domyślić, producenci bardzo szybko rozpoczęli tworzenie nowych modułów, a konsumenci wręcz się na nie rzucili.

Niestety, jak na razie pamięć DDR5 jest zwyczajnie droga i słabo dostępna. Wynika to oczywiście z tego, że jest to wciąż bardzo nowa technologia. Na chwilę obecną popyt znacznie przewyższa podaż, a globalny niedobór komponentów na rynku wcale w tym nie pomaga.

Na szczęście, wygląda na to, że sytuacja się wkrótce dość mocno poprawi. Analitycy wyraźnie wskazują na to, że pamięć DDR5 powoli tanieje. W stosunku do premiery Alder Lake niektóre ceny spadły nawet o 80%! To doskonała wiadomość dla wszystkich użytkowników.

Na ten moment, pamięć DDR5 z pewnością nie jest jeszcze tania, ale ceny zaczynają być już uczciwe i akceptowalne. Za zestaw 32 GB (2 x 16 GB) zapłacimy obecnie około 1400 złotych. Jeśli wolimy natomiast produkt nieco bardziej premium, czyli moduły oparte o kości Samsunga to powinniśmy liczyć się z wydatkiem rzędu dwóch tysięcy złotych.

Półtora tysiąca złotych to naprawdę dużo jak na pamięć RAM. Niemniej – wszystko idzie ku lepszemu. Będzie tylko i wyłącznie taniej.

Zobacz też:
Nowy rekord świata! 8888 MHz na pamięci RAM DDR5
Micron wstrzymuje produkcję pamięci DRAM przez trzęsienie ziemi
Intel: „Oglądamy AMD w lusterku wstecznym”.