Perspektywy dla rynku płyt głównych i kart graficznych

Ten news, podobnie jak poprzedni, w tonie lekko analitycznym.

Jak donosi serwis Digitimes producenci płyt głównych widzą najbliższe pół roku raczej w ciemnych barwach jeśli idzie o sprzedaż i zyski. Asus, Gigabyte i inni producenci podzespołów w trzecim kwartale tego roku odnotowali znaczący wzrost zapasów magazynowych płyt i kart graficznych. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest spadek zainteresowania kryptowalutami, wspominana przez mnie wcześniej sytuacja celna pomiędzy USA i Chinami oraz oficjalnie potwierdzone obniżenie dostaw procesorów przez Intela i co za tym idzie spadek sprzedaży. Dodatkowo Nvidia potwierdziła, że partnerzy mają tak dużo układów GPU klasy średniej, że najbliższym kwartale zamierza bardzo ograniczyć dostawy GTXów 1060. To nie jest dobra wiadomość dla tych którzy spodziewali się rychłej premiery RTX 2060, która raczej nie nastapi w najbliższym czasie.

Co realnie dla konsumentów oznaczają w/w informacje? Ciężko wyczuć jak zareaguje rynek, bo równie dobrze można spodziewać się spadku cen produktów ze średniej półki ze względu na wysoką podaż, ale równie dobrze może być odczuwalna podwyżka kiedy producenci zdecydują się podnieść ceny układów, żeby utrzymać rentowność.

Sugerujemy (jak zwykle z resztą 🙂 ) kupowanie naszych gotowych zestawów PC ACTINA, bo tego typu fluktuacje cen podzespołów w naszych komputerach są znacznie mniej odczuwalne i pozwalają utrzymać atrakcyjne ceny.