Podkręcony Intel Xeon pobiera prawie 1000 W mocy!

Intel Xeon w9-3495X

Znany oveclocker osiągnął bardzo ciekawy rekord. Udało mu się podkręcić procesor Intel Xeon tak, że wymagał 1000 W mocy!

Podkręcanie podzespołów komputerowych to czasami wręcz sportowa dziedzina. Overclockerzy prześcigają się w tym, komu uda się osiągnąć lepsze wyniki, a producenci lubią chwalić się tym, że to właśnie ich sprzęt pobił kolejny rekord. Tym razem padło na Intela, ale rekord nie jest raczej zbyt medialny. Nigdy wcześniej nie widzieliśmy po prostu aż tak olbrzymiego zapotrzebowania na energię.

Overclocker Extreme Player postanowił wziąć na warsztat procesor Intel Xeon w9-3495X, czyli potężną 56-rdzeniową jednostkę. W podstawowej konfiguracji osiąga on taktowanie 1,9 GHz i około 61 tysięcy punktów w benchmarku CineBench R23. Standardowo, pobiera przy tym 370 W i nagrzewa się do około 50 stopni Celcjusza. To bardzo standardowy i przyzwoity wynik.

Extreme Player podkręcił jednak wszystkie rdzenie do 4,2 GHz, czyli ponad dwukrotnie! Wydajność według CineBench wzrosła więc do 101,4 tysiąca punktów a temperatura osiągnęła 99 stopni, czyli tak naprawdę dopuszczalny dla tego modelu limit ciepła. Co jednak ciekawe zużycie energii wyniosło prawie 1000 W – konkretniej, 922 W. To niesamowicie prądożerny układ!

Co ciekawe, overclocking nie był w tym przypadku zbyt skomplikowany i nie wymagał specjalistycznego chłodzenia płynnym azotem. Teoretycznie, moglibyśmy zrobić to dość prosto w domu. No, pytanie tylko po co. Jest to raczej ciekawostka a nie coś, co mogłoby nam się rzeczywiście przydać.

Zobacz też:
Intel Video Super Resolution w Chrome sprawdzone
Arc Battlemage – znamy pierwsze przecieki o nowych kartach Intela
AMD przecenia flagowego Radeona z okazji premiery RTX 4070