Procesory AMD serii Zen 5 będą produkowane w litografii 3nm?

Roadmap AMD - brakuje zen 5?

AMD nie wydało jeszcze co prawda oficjalnie nawet procesorów Zen 4, ale znamy już kilka informacji o nadchodzącej serii Zen 5. Jak się okazuje, wykorzysta ona litografię 3nm.

Pierwsza i najważniejsza informacja to oczywiście to, pod jaką nazwą będzie wydawana seria Zen 5. Jak się okazuje, będą to po prostu procesory Ryzen 8000, a ich kodowa nazwa to Granite Ridge.

Oczywiście, biorąc pod uwagę to, że to jak na razie bardzo odległa przyszłość nie znamy żadnych ciekawych szczegółów technicznych. Poznaliśmy natomiast bardzo wiele w kwestii ich samej produkcji i wykorzystywanej technologii.

Architektura Zen 5 będzie oparta na węźle produkcyjnym TSMC N3. Będą to więc procesory produkowane w litografii 3nm. Ciężko się nie zgodzić, że to naprawdę olbrzymi postęp i bardzo odważny krok.

Informacja nie jest oczywiście oficjalna, wszystkiego dowiedzieliśmy się z względnie wiarygodnych przecieków. Biorąc jednak pod uwagę, że AMD od dawna współpracuje z TSMC, rozwiązanie to wydaje się bardzo prawdopodobne. Niektórzy analitycy komentują jednak, że w grze może pojawić się również Samsung – południokoreański gigant również dysponuje fabrykami będącymi w stanie produkować podzespoły w litografii 3nm.

Kiedy możemy się spodziewać procesorów AMD Ryzen 8000 z architekturą Zen 5? Na pewno nie w najbliższym czasie. Firma ma przecież do wypuszczenia jeszcze serię 6000 i 7000. Rozsądne szacunki to prawdopodobnie koniec 2023 albo wręcz początek 2024 roku.

Tymczasem jednak, prawdopodobnie już wkrótce otrzymamy w pełni oficjalną zapowiedź serii Ryzen 6000. Zdecydowanie jest więc na co czekać – AMD nie zwalnia tempa.

Zobacz też:
AMD dementuje plotki: Ryzen 5000XT nigdy nie powstanie
AMD musi ograniczyć produkcję tańszych procesorów