Radeon RX 7000 – oficjalna prezentacja już 3 listopada

Radeon RX 7000

Poznaliśmy już oficjalną datę premiery kart Radeon RX 7000. Prezentacja odbędzie się już wkrótce, bo 3 listopada.

AMD nareszcie odkryło wszystkie karty (gra słów w pełni zamierzona). Firma zapowiedziała już oficjalnie konferencję „Together we advance_gaming” na której zaprezentuje długo wyczekiwane karty graficzne Radeon RX 7000 oparte na architekturze RDNA 3. „Czerwoni” obiecują nam zupełnie nowy poziom wydajności i jeszcze lepszą efektywność energetyczną.

Czy faktycznie tak będzie? Cóż, jak na razie wszystko na to wskazuje. Seria Radeon RX 7000 będzie pierwszą w historii AMD wykonaną w litografii 5 nanometrów. Z pewnością oznacza to właśnie wspomniany bardzo wysoki wzrost wydajności. Nikt nie spodziewa się jednak modelu, który pokona RTX 4090 pod względem wydajności.

Wiemy też, że AMD zapowie jak na razie jedynie dwie karty graficzne, dokładnie tak jak zrobiła to Nvidia. Niemal na pewno rozpoczną od najmocniejszych modeli opartych na GPU Navi 31. Jak donoszą również plotki, kart są już w pełni gotowe i AMD rozpoczęło już tydzień temu wysyłkę do partnerów.

Niestety, wciąż nie wiemy, kiedy zadebiutują nieco słabsze modele, z średniej półki cenowej. W przeciwieństwie do Nvidii AMD nie zaprezentowało nam pełnego harmonogramu wydawniczego. Niemal na pewno nie stanie się to już jednak w tym roku. Nieco mniej zapaleni entuzjaści, chcący cieszyć się najnowszą generacją muszą zaczekać zatem do 2023. Dokładnie wtedy pojawią się również modele takie jak RTX 4070 czy RTX 4060.

Zobacz też:
Ryzen 7000 – AMD ogranicza produkcję nowej serii
Karty Radeon są już dostępne blisko MSRP Nvidia daleko w tyle
RTX 4080 z 12 GB pamięci VRAM zostało anulowane