Radeon RX 7900 XT otrzyma 20 GB pamięci VRAM?

Radeon RX 7900 XT AMD

Poznaliśmy nowe przecieki o nadchodzącej karcie Radeon RX 7900 XT. Zapowiada się to naprawdę ciekawie!

AMD pokaże nam oficjalnie nowe karty graficzne już w przyszłym tygodniu. Do tej pory udawało im się trzymać ich specyfikację w dość dobrej tajemnicy. Wygląda jednak na to, że mamy już bardzo wiarygodne przecieki o modelu Radeon RX 7900 XT. Informacje potwierdził znany portal WccfTech, który słynie z dobrych i sprawdzających się predykcji.

Na samym początku warto zaznaczyć zatem najważniejszą informację. Radeon RX 7900 XT nie będzie wcale flagowcem! Tytuł ten niemal na pewno zostanie zarezerwowany dla modelu RX 7950 XT, który zadebiutuje prawdopodobnie w 2023 roku razem z pozostałymi kartami nowej generacji. Najnowsze przecieki zdecydowanie to potwierdzają.

Jak się okazuje, karta RX 7900 XT otrzyma „jedynie” 20 GB pamięci VRAM. Pierwotne plotki wyraźnie donosiły o 24 gigabajtach. AMD zdecydowało się jednak na zmniejszenie tej wartości. Oczywiście, głównym powodem była chęć zaoferowania klientom znacznie bardziej konkurencyjnej ceny.

Mimo wszystko, RX 7900 XT wciąż ma za zadanie rywalizować z topowym RTX 4090 od Nvidii. Należy spodziewać się zatem sporej wydajności oraz niestety równie imponującej ceny. Wszystkie przecieki zgadzają się również co do jednej rzeczy – nowa karta prawdopodobnie będzie dwukrotnie wydajniejsza od modelu RX 6900 XT.

Najprawdopodobniej AMD udało się osiągnąć również bardzo dobrą wydajność energetyczną. TBP nie powinno przekroczyć 400 W co byłoby naprawdę doskonałą wiadomością.  

Zobacz też:
Radeon RX 7000 – oficjalna prezentacja już 3 listopada
Karty Radeon są już dostępne blisko MSRP Nvidia daleko w tyle
RTX 4080 z 12 GB pamięci VRAM zostało anulowane