Radeon RX 7900 XT/XTX – znamy wyniki wydajności

Radeon RX 7900 XT AMD

Mamy już pierwsze wyniki testów kart graficznych Radeon RX 7900 XT i XTX. Wygląda na to, że może szykować się olbrzymi hit!

Na Twitterze pojawiły się pierwsze wyniki wydajności kart Radeon RX 7900 XT i wersji XTX. Wpis dość szybko zniknął jednak z serwisu. Należy podejść do nich więc z pewną dozą sceptycyzmu. Być może były one po prostu fałszywe. Istnieje jednak spora szansa, że użytkownik złamał po prostu umowę NDA zawartą z AMD.

Tak czy inaczej, całość wygląda bardzo ciekawie. Karty zostały przetestowane w 7 grach komputerowych – God of War, Assasin’s Creed Valhalla, Watch Dogs: legion, Doom Eternal, Horizon Zero Dawn, Cyberpunk 2077 oraz Red Dead Redemption 2. Do testu wykorzystano procesor Core i9-12900K oraz 32 GB pamięci RAM.

Jak prezentują się wyniki – cóż, niezwykle interesująco! Wynika z nich bardzo wyraźnie, że Radeon RX 7900 XTX jest nieco wydajniejszy od RTX 4080. Konkretniej o około 7-10%, to doskonała wręcz wiadomość dla AMD. Co ciekawe, podstawowa wersja, czyli Radeon RX 7900 XT osiąga niemal identyczne wyniki, pomimo wyraźnie niższej ceny.

W kwestii benchmarków to wiemy już, że nowe Radeony osiągają nieco lepszą wydajność w DirectX11 od kart Nvidii, ale nieco słabszą w tych wykorzystujących API DX12. Wszystkie syntetyczne testy potwierdziły jednak jedno proste stwierdzenie – RX 7900 XTX jest bezpośrednią konkurencją dla RTX 4080, dokładnie tak jak zapowiadało to AMD. Może być to gwóźdź do trumny dla Nvidii, która już teraz boryka się z niską sprzedażą.

Zobacz też:
RTX 4070 Ti – włoski sklep zdradził datę premiery
Radeon RX 7900 – AMD szykuje duże zapasy na premierę
Warhammer 40,000: Rogue Trader – poznaliśmy wymagania sprzętowe gry na PC