RTX 4060 Ti – znamy już całą prawdopodobną specyfikację

RTX 4060 Ti

Premiera RTX 4070 jest już za nami. Tymczasem, poznaliśmy specyfikację nadchodzącego wkrótce RTX 4060 Ti.

Nvidia bardzo powoli prezentuje nowe karty graficzne z serii RTX 4000. Do dyspozycji mamy już od dawna najmocniejsze flagowce, ale wciąż brakuje nam przecież modeli ze średniej i niższej półki. Pierwszym z nich bez wątpienia będzie RTX 4060 Ti. Nareszcie poznaliśmy wiarygodne przecieki na temat tej karty.

Przede wszystkim, potwierdza się to, że nowa karta otrzyma jedynie 8 GB pamięci VRAM GGDR6X. Niestety, to bardzo skromny wynik i ciężko znaleźć powód, dla którego Nvidia zdecydowała się na taki ruch. Wydaje się, że w nowoczesnych grach komputerowych minimum to raczej 12 GB, jeśli chcemy pograć w wyższej rozdzielczości niż zwykłe Full HD lub na lepszych ustawieniach graficznych.

Dalej jest jednak znacznie lepiej. Sercem RTX 4060 Ti będzie GPU AD106 z 4352 rdzeniami CUDA. To bardzo dobry wynik. Świetne wrażenie robią też 32 MB pamięci podręcznej L2 – to ośmiokrotny wzrost w stosunku do RTX 3060 Ti. Do tego wszystkiego mamy też magistralę pamięci 128-bit i planowaną wydajność obliczeniową 22 TFLOPS. TDP wyniesie najprawdopodobniej 160 W – karta będzie więc całkiem energooszczędna.

8 GB pamięci VRAM to zdecydowanie niedużo. Cała reszta specyfikacji prezentuje się jednak doskonale. W połączeniu z ray tracingiem oraz DLSS 3 RTX 4060 Ti może okazać się bardzo ciekawą kartą. Pozostaje więc trzymać kciuki za atrakcyjną cenę.

Zobacz też:
AMD przecenia flagowego Radeona z okazji premiery RTX 4070
Radeon RX 6300 – AMD szykuje ostatnią kartę ze starej generacji?
Czekacie na premierę RIDE 5? Sprawdźcie wymagania sprzętowe gry dla wersji PC