RTX 4070 – Nvidia wciąż waha się co do specyfikacji

RTX 4070

Wygląda na to, że Nvidia nie jest jeszcze do końca pewna swoich przyszłych premier. Podobno rozważają aż dwie wersję RTX 4070.

Już wkrótce zadebiutują zupełnie nowe karty graficzne od Nvidii, czyli seria RTX 4000. Niestety, istnieje spora szansa, że w tym roku doczekamy się tylko i wyłącznie jednego modelu, czyli RTX 4090. Będzie to przy okazji najsilniejsza karta w ich ofercie. Nieco bardziej budżetowe modele zaczną debiutować dopiero po jej premierze.

Tymczasem, pojawiła się bardzo interesująca plotka. Nvidia sama nie wie jeszcze w jakiej formie zadebiutują niektóre karty. Największym problemem jest dla nich obecnie RTX 4070 – rozważają dwie alternatywne specyfikacje. Na szczęście, nie różnią się one zbytnio od siebie.

Decyzja o danej specyfikacji karty graficznej nie jest podejmowana jedynie pod kątem samych jej maksymalnych możliwości. Olbrzymią rolę gra tutaj również jej cena oraz segment na rynku. Wszystkie karty pojedynczej firmy muszą mieć bardzo wyraźne miejsce – inaczej będą konkurowały same z sobą o pieniądze konsumentów. Nic zatem dziwnego, że Nvidia chce dopiąć wszystko ona ostatni guzik.

Jak zatem wyglądają potencjalne konfiguracje RTX 4070? Pierwsza wersja może mieć 7680 rdzeni CUDA i 12 GB pamięci GDDR6X na magistrali 192-bit o prędkości 21 Gb/s. Wersja druga jest za to wyraźnie słabsza, będzie to 7168 rdzeni CUDA i 10 GB pamięci GDDR6X na magistrali 160-bit o prędkości 21 GB/s. Trzymajmy więc mocno kciuki za lepszy wariant.

Zobacz też:
Nvidia szykuje obniżkę cen kart graficznych z serii RTX 3000
RTX 4090 jest już w masowej produkcji
RTX 3080 12 GB wraca do łask – Nvidia wznawia produkcję