RTX 4090 może być prawdziwym potworem! TGP 900W?

RTX 4090

Nvidia być może szykuje prawdziwego potwora. RTX 4090 może osiągnąć TGP na poziomie nawet 900 W!

Już jesienią tego roku zadebiutuje nowa seria kart graficznych od Nvidii, czyli RTX 4000. Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że być może wykorzystają one litografię 4 nm, co z pewnością wpłynęłoby bardzo pozytywnie na ich wydajność. Niestety, bardzo możliwe, że przy okazji będą potrzebowały znacznie więcej mocy do poprawnego działania.

Od dawna słyszeliśmy o tym, że RTX 4090 może mieć ogromne zapotrzebowanie energetyczne. Kolejne przecieki potwierdzają, że najprawdopodobniej dokładnie tak też się stanie. Nvidia testuje podobno high-endowy model z TGP na poziomie 900 W! Czy mowa tutaj o RTX 4090 lub wersji Ti? Tego nie wiadomo, ale jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz.

Karta będzie zasilana przez podwójne 16-pinowe złącze, dokładnie tak samo jak niektóre wersji RTX 3090 Ti. Już od jakiegoś czasu zresztą wiadomo, że RTX 3090 Ti miało być niejako platformą testową dla producentów modeli niereferencyjnych, która miałaby przygotować ich na serie RTX 4000. Wszystko nabiera więc coraz więcej sensu i wiarygodności.

No dobrze, ale skąd aż taki wzrost TGP. Jeśli wierzyć plotkom (które pochodzą z dość wiarygodnego źródła) to RTX 4090 otrzyma 48 (!) GB pamięci GDDR6X. Oznacza to, że karta miałaby aż 12 układów po 2 GB po obu jej stronach. Zarządzanie temperaturą będzie więc naprawdę olbrzymim wyzwaniem. Mimo wszystko, podejdźmy jak na razie do tych informacji ze sporą dozą ostrożności.

Oczywiście, być może nie chodzi tez wcale o kartę RTX 4090. Całkiem prawdopodobne, że mówimy tylko i wyłącznie o wersji Ti, lub nawet o tym, że Nvidia reaktywuje serię TITAN.

Zobacz też:
Karty GeForce RTX 4000 będą wyprodukowane w litografii 4 nm?
Nvidia wyprodukuje swoje karty graficzne w fabrykach Intela?
RTX 4090 – znamy kolejne szczegóły o nadchodzącej karcie