RTX 4090 – Nvidia ma coraz większy problem z wtyczką

RTX 4090

Jak zapewne doskonale wiecie, Nvidia ma od pewnego czasu poważny problem – złącza karty RTX 4090 się topią. Sytuacja właśnie się zaostrzyła.

Premiera nowej generacji kart graficznych Nvidii nie przebiegła bez pewnego sporego problemu. Złącze 16-pinowe karty RTX 4090 często nie wytrzymuje temperatury i zwyczajnie się topi, niszcząc drogi sprzęt komputerowy. Z całego świata dobiega do nas coraz więcej identycznych raportów i ciężko nie odnieść wrażenia, że mowa tutaj o poważnym błędzie w konstrukcji karty a nie o odosobnionych przypadkach.

Na samym początku Nvidia zrzuciła winę na nieprawidłowo dociśnięte wtyczki, co faktycznie mogłoby spowodować stopienie. Najnowsze przypadki pokazują jednak bardzo wyraźnie, że 16-pinowy kabel 12VHPWR topi się nawet wtedy, kiedy jest doskonale podłączony. Użytkownik Reddita, który opisał swój przypadek wyraźnie zaznaczył, że prawidłowo wszystko podłączył i dobrze usłyszał kliknięcie zatrzasku.

Tymczasem, sytuacja robi się jeszcze bardziej niekomfortowa dla Nvidii. Dotychczas, wszystkie przypadki dotyczyły wersji niereferencyjnych. Teoretycznie, można było zatem zrzucić winę na producentów takich jak ZOTAC czy MSI. Niestety, jest już pierwszy potwierdzony przypadek stopienia się modelu Founder’s Edition, za który pełną odpowiedzialność ponosi już tylko Nvidia.

RTX 4090 to flagowy produkt firmy, nic zatem dziwnego, że Nvidia publicznie odniosła się do całego problemu. Niestety, jak na razie nie mają nic konkretnego do powiedzenia – jedyna informacja to to, że trwa śledztwo mające na celu ustalenie przyczyny całego problemu. Niczego więcej ciekawego niestety się nie dowiedzieliśmy, a szkoda.

Zobacz też:
RTX 4080 przetestowane w pierwszych benchmarkach
RTX 3060 i RTX 3060 Ti – Nvidia wprowadza nowe wersje
EVGA kończy wieloletnią współpracę z Nvidią