Ryzen 7000 – AMD oficjalnie zapowiada nowe procesory. 5,5 GHz!

Ryzen 7000

AMD oficjalnie zaprezentowało procesory z serii Ryzen 7000. Architektura Zen 4 zapowiada się bardzo obiecująco.

Wygląda na to, że Intel już wkrótce poczuje bardzo mocny oddech konkurencji na karku. AMD zapowiedziało oficjalnie procesory Ryzen 7000 i pochwaliło się ich wstępną wydajnością. Powiedzieć, że jest dobrze to jak nic nie powiedzieć. Zen 4 podniesie wydajność o ponad 15% w stosunku do swoich poprzedników.

Procesory Ryzen 7000 będą wykonane w dość nowoczesnej litografii 5 nm. Samo w sobie jest to już naprawdę świetną wiadomością. AMD zaprezentowało nam też krótki test wydajności. Nienazwany jeszcze procesor osiągnął taktowanie 5,5 GHz podczas rozgrywki w Ghostwire: Tokyo. Oczywiście, było to możliwe w trybie zwiększonej mocy. Niemniej, tego rodzaju overcloking będzie dostępny dla wszystkich użytkowników.

Kiedy procesory Ryzen 7000 trafią do sprzedaży? Wygląda na to, że już za kilka miesięcy, bo mowa tutaj o samym początku jesieni tego roku. Oczywiście, będą wymagały one nowej płyty głównej z socketem AM5. Musimy nastawić się również na dość spore zapotrzebowanie energetyczne. Najmocniejszy model osiągnie nawet 170 W. Ale cóż, wydajność kosztuje, prawda?

AMD ogłosiło jeszcze jedną ważną wiadomość. Nowe procesory zachowają dokładnie ten sam kształt, wszystkie istniejące systemy chłodzenia pozostaną więc z nimi w pełni kompatybilne. To niewątpliwie bardzo miły ukłon w stronę użytkowników – przesiadka na nowy model będzie nieco tańsza. Oczywiście nie musimy dodawać, że otrzymamy też obsługę pamięci RAM DDR5 i PCIe Gen 5.0?

Zobacz też:
AMD prezentuje testy wydajności nowych kart graficznych
AMD dołączy pakiet darmowych gier do każdej karty graficznej
Ryzen 7000 – AMD ruszy w tym miesiącu z masową produkcją?