Ryzen 9 7950X chłodzony pasywnie? Wystarczy kilka kilo miedzi!

Ryzen 9 7950X

Pasywne chłodzenie procesorów to bez wątpienia bardzo pożądana przez użytkowników sprawa. Jak się okazuje, przy odrobinie fantazji można połączyć je nawet z procesorem Ryzen 9 7950X!

Wszyscy miłośnicy komputerów lubią, kiedy ich maszyna jest cicha lub wydaje z siebie jedynie niewielki, wręcz przyjemny dla ucha szum. Czasami jest to jednak niezwykle trudne do osiągnięcia. Najgłośniejsze elementy to oczywiście wiatraki, które odpowiadają za chłodzenie komponentów. W niektórych przypadkach możemy zdecydować się jednak na chłodzenie pasywne – jest ono znacznie mniej wydajne, ale całkowicie bezgłośne.

Zasada działania chłodzenia pasywnego jest dość prosta – metalowy radiator pobiera ciepło od procesora a następnie oddaje je w powietrze. Nie możemy stosować jednak tego rodzaju technologii do najwydajniejszych procesorów wymagających wysokiego napięcia. Żaden radiator nie będzie po prostu w stanie pochłonąć wystarczająco dużo ciepła.

No, jak się okazuje nie jest to do końca prawda. Pasywnie schłodzić można nawet topowy procesor od AMD, czyli Ryzen 9 7950X. Wystarczy do tego trochę kreatywności, co udowodnił pewien użytkownik Reddita o nicku AromaticImpress7778. Jako radiator wykorzystał on dwie kilogramowe sztabki miedzi wysokiej próby. Połączył ją z obudową Mini ITX Streacom DB4 wyposażoną w pasywne chłodzenie do mocy 65 W. Oczywiście Ryzen 9 7950X pobiera średnio 170 W.

Miedziane sztabki okazały się całkiem wystarczające. Maksymalnie obciążony Ryzen 9 7950X osiągnął około 95 stopni Celsjusza po dwóch godzinach, podczas gdy płyta główna miała zaledwie 77 stopni. To całkiem akceptowalne wyniki – nie polecamy jednak tego sposobu. Sztabki miedzi są też dość drogie – kilogram kosztuje około 200 złotych.

Zobacz też:
AMD Ryzen 7 7800X3D szybszy nawet o 24% w grach od 13900K
Procesory Ryzen 8000 zadebiutują jeszcze w tym roku?
AMD zaprezentuje wkrótce karty Radeon RX 7600 i RX 7700