Ryzen 9 7950X3D zaskakuje wydajnością wbudowanego GPU [AKTUALIZACJA]: Pomiary były niestety błędne

Ryzen 9 7950X3D

Ryzen 9 7950X3D został już bardzo dokładnie przetestowany. Jak się okazuje, oferuje on również niezwykle wydajne wbudowane GPU.

Premiera najnowszych flagowców do AMD jest już za nami i pierwsze opinie recenzentów są zgodne – seria Ryzen 7000X3D jest niezwykle wydajna. Dzięki pamięci podręcznej 3D V-Cache udało się bardzo mocno podnieść ich moc. Flagowy Ryzen 9 7950X3D przebija w większości gier konkurencyjny model od Intela, czyli Core i9-13900K.

Tymczasem, okazuje się, że pamięć 3D V-Cache nie wpływa korzystnie jedynie na sam procesor. Bardzo skorzystała na niej również wbudowana karta graficzna. Bazuje ona na architekturze RDNA 2 i ma 128 procesorów strumieniowych i częstotliwość taktowania 2200 MHz. Jak na wbudowane GPU są to naprawdę imponujące wyniki.

Dalej wygląda to jeszcze lepiej. Jeśli zestawimy wydajność wbudowanej w Ryzen 9 7950X3D karty z wydajnością tej w procesorze Ryzen 9 7950X to szybko odkryjemy, że jest ona nawet 4-krotnie lepsza! To poziom, który pozwoli nam na dość komfortowe pogranie w wiele nowych gier.

Oczywiście, liderem pod tym względem wciąż pozostaje Intel Core i9-13900K. Różnica pomiędzy tymi dwoma modelami jest jednak już naprawdę mała. Najczęściej wynosi ona około 3-4 FPSów, zależnie od tytułu.

Tak doskonałe wyniki mogą zapowiadać nadchodzącą na rynku transformację. Jeśli pamięć V-Cache jest w stanie tak mocno zwiększyć wydajność wbudowanego w procesor GPU, to być może producenci dalej rozwiną ten temat i wyeliminują potrzebę zakupu budżetowych kart graficznych.

AKTUALIZACJA: Niestety, pomiary opisane powyżej okazały się błędne. Kolejne niezależne recenzje wskazały, że wydajność GPU w nowym procesorze od AMD wcale nie jest tak imponująca i przypomina po prostu tę modelu Ryzen 9 7950X.

Zobacz też:
Nvidia sprzedaje więcej GPU, ale AMD zarabia prawie tyle samo
AMD szykuje trzy nowe procesory z serii Ryzen 7000
Ryzen 9 7950X3D zaskakuje w pierwszych testach