Ryzen Cezanne od AMD trafią na rynek konsumencki już w sierpniu

AMD Ryzen Cezanne

AMD zapowiedziało dwa zupełnie nowe procesory z serii Ryzen Cezanne – Ryzen 7 5700G i Ryzen 5 5600G. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom trafią również na rynek konsumencki.

Seria Ryzen Cezanne to desktopowe procesory z wbudowanymi zintegrowanymi układami graficznymi. Pierwszy raz, AMD zapowiedziało je już w kwietniu. Pierwotny plan zakładał jednak, że trafią one tylko i wyłącznie do OEM, czyli producentów gotowej elektroniki. Jakiś czas później ogłoszono jednak, że część z nich będzie dostępna również na rynku konsumenckim.

Ryzen 7 5700G i Ryzen 5 5600G – specyfikacja

AMD ogłosiło dzisiaj oficjalnie, jakie konkretnie modele już wkrótce do nas trafią. Ryzen 7 5700G to ośmiordzeniowy model będący w stanie wykorzystywać 16 wątków. Jego maksymalne taktowanie to 4,6 GHz (podstawowe 3,8 GHz) a pobór mocy jest na poziomie 65W.

Nieco słabszy model Ryzen 5 5600G ma już z kolei 6 rdzeni i może wykorzystać do 12 wątków. Jego maksymalnego taktowanie do 4,4 GHz, podstawowe 3,9 GHz i identyczne zapotrzebowanie energetyczne.

Najsłabszy procesor z serii Ryzen Cezanne nie trafi na rynek konsumencki

Najsłabszy procesor z serii Ryzen Cezanne, czyli model Ryzen 3 5300G nie trafi niestety do sprzedaży detalicznej. Dostępne będą jedynie dla OEMów, tak jak zresztą zapowiadano na początku. Nie powinno być to jednak zbyt dużym zaskoczeniem, AMD otwarcie przyznaje, że ogranicza produkcję bardziej budżetowych procesorów.

Znamy już również ceny nadchodzących modeli, trzeba przyznać, że są dość kuszące. Za procesor Ryzen 7 5700G zapłacimy 359 dolarów, za model 5 5600G jedyne 259 dol. Oczywiście przy przeliczeniu tego na złotówki musimy doliczyć jeszcze VAT.

Zobacz też:
Procesory AMD serii Zen 5 będą produkowane w litografii 3nm?
AMD musi ograniczyć produkcję tańszych procesorów
AMD pracuje nad nowymi płytami głównymi – AM5