Socket AM4 będzie wspierany jeszcze „przez wiele lat”

AMD Am4

AMD ma dla nas doskonałą wiadomość. Socket AM4 wciąż pozostanie aktualny, nawet po premierze procesorów Ryzen 7000.

Już wkrótce, bo jesienią tego roku, zadebiutują zupełnie nowe procesory od AMD – Ryzen 7000. Seria przyniesie nie tylko znaczne usprawnienie w kwestii wydajności. Po raz pierwszy od naprawdę dawna będziemy musieli zmienić też płyty główne. Nowe Ryzeny będą wymagały socketu AM5, wszyscy dość słusznie podejrzewali, że stare dobre AM4 odchodzi na emeryturę.

Nic zresztą dziwnego, jeśli porównamy w tej kwestii Intela i AMD, to właśnie Ci drudzy byli zdecydowanie bardziej przywiązani do jednego rozwiązania. Gniazdo AM4 obsługuje przecież aż 5 różnych architektur, ponad 125 procesorów a na rynku obecne jest już od ponad pięciu lat! Przywykliśmy po prostu do tego, że to jedyny socket jakiego potrzebujemy do procesorów AMD.

Tymczasem, firma ma dla nas sporą niespodziankę. Lisa Su, CEO AMD zapowiedziała, że AM4 nigdzie się nie wybiera. Co więcej, będzie kontynuowane jeszcze przez wiele lat! Jak możemy rozumieć te oświadczenie? Cóż, nie jest to jeszcze do końca jasne. Niemal na pewno, AMD będzie dostarczać jednak liczne aktualizacje. Istnieje jednak szansa, że w planach są też nowe modele procesorów kompatybilne z tym gniazdem.

Miałoby to zresztą sporo sensu. Nowe Ryzeny mogłyby pozostać w segmencie premium, podczas gdy AMD wciąż byłoby w stanie wydawać nowe, zdecydowanie bardziej budżetowe egzemplarze. To model biznesowy, w którym firma czuje się po prostu doskonale, o czym świadczy chociażby niedawna premiera kart graficznych RX 6400 i RX 6500 XT.

Zobacz też:
Ryzen 7000 – AMD oficjalnie zapowiada nowe procesory. 5,5 GHz!
AMD dołączy pakiet darmowych gier do każdej karty graficznej
Radeon RX 6950 XT pokonał RTX 3090 Ti w benchmarku 3DMark