Steam Survey: AMD rośnie w siłę kosztem Intela

Steam Survey - AMD vs Intel

Steam opublikował wyniki swojej comiesięcznej ankiety dotyczącej używanego przez graczy sprzętu. Już kolejny raz zmniejsza się przewaga procesorów Intel nad AMD.

Comiesięczne ankiety Steam Hardware & Software Survey to doskonała okazja, żeby zorientować się dość dobrze na rynku podzespołów komputerowych dla graczy. Obecnie, ciężko już tak naprawdę grać w jakiekolwiek nowsze tytuły na komputerze nie używając do tego Steama. Dane są więc naprawdę dokładne i zebrane z milionów urządzeń.

Bez wątpienia najciekawsze czego możemy dowiedzieć się z najnowszej ankiety, to dalsza stopniowa utrata przewagi Intela nad podzespołami AMD. W grudniu 2019, Intel odpowiadał aż za 80,5% tego rynku, w maju 2021 po raz pierwszy spadł do poziomu nieco poniżej 70%.

Oczywiście, wynik 70% w dalszym ciągu świadczy o tym, że są niekwestionowanym liderem w tej branży. Niemniej, konkurencja w postaci AMD staje się już coraz silniejsza i wyraźnie, stopniowo i metodycznie rośnie w siłę. Od ponad roku odnotowują wzrosty o około 0,7% miesięcznie, mogłoby się wydawać, że to niewiele, ale na tak nasyconym rynku to bardzo imponujące wyniki.

Bez wątpienia, największy wpływ mają na to po prostu najnowsze modele procesorów od AMD. Od dawna, nowe modele z serii Ryzen zajmują bardzo wysokie miejsca we wszystkich rankingach podzespołów. Biorąc pod uwagę ambitne plany firmy, sytuacja ta nie ulegnie zbyt szybko zmianie.

AMD wypada jednak znacznie gorzej na rynku kart graficznych. Ankieta Steam wskazała, że od pewnego czasu firma traci około 0.1% udziału na tym rynku miesięcznie. Obecnie z ich podzespołów korzysta 16,2% użytkowników. Konkurencja, czyli Nvidia może pochwalić się wynikiem 75,6%. Przewaga jest więc tutaj niesamowicie wyraźna.

Zobacz też:
Ryzen Cezanne od AMD trafią na rynek konsumencki już w sierpniu
Flexxon prezentuje pierwszy dysk SSD zabezpieczony sztuczną inteligencją