TeamGroup jako pierwszy wypuści na rynek pamięci RAM DDR5

Pamięć RAM DDR5 TeamGroup

TeamGroup jako pierwszy producent na świecie wypuści na rynek pamięci RAM DDR5. Pierwsze egzemplarze trafią do klientów już na samym początku lipca.

Jak na razie, do sprzedaży trafi model TeamGroup DDR5 Elite. Będą to jednostki o pojemności 32 GB (2 x 16 GB) o taktowaniu 4800 MHz, zasilane napięciem 1,1V. Zgodnie z zapowiedziami firmy, jest to najprostszy i najsłabszy model z ich nadchodzącej oferty. Widać to zresztą po samej konstrukcji, nie znajdziemy tutaj żadnych ciekawych elementów wizualnych czy dodatkowego podświetlenia.

Niestety, pomimo tego, że będzie to najtańszy model w ofercie, to cena jest w dalszym ciągu dość zaporowa. Za wspomniany wyżej moduł musimy zapłacić aż 400 dolarów. Jak na pamięć RAM to bardzo duża kwota, za podobny moduł DDR4 zapłacilibyśmy niemal cztery razy mniej. Ale cóż, nowe technologie kosztują.

Pozostaje jednak jeszcze jeden, bardzo istotny problem. Jeśli zdecydujemy się na kupienie pamięci DDR5 od TeamGroup już w dniu premiery, to będziemy mogli… postawić ją tylko na półkę. Żaden producent nie wypuścił jeszcze żadnej platformy zdolnej do jej obsługi.

Bez najmniejszych wątpliwości, najbliżej jest Intel. Ich nadchodząca generacja procesorów Alder Lake będzie już w pełni wspierała moduły DDR5. Zadebiutują one jednak dopiero pod koniec tego roku. AMD również planuje podobną serię produktów, ale nie znamy żadnej nawet przybliżonej daty premiery.

Po co więc TeamGroup wypuścił na rynek pamięci, których nikt nie będzie mógł użyć przez najbliższe miesiące? Tak naprawdę to jest to dość sporą zagadką. Możemy jednak podejrzewać, że chodziło po prostu o palmę pierwszeństwa. Mogą pochwalić się teraz naprawdę imponującym tytułem. W końcu byli pierwsi.

Zobacz też:
Corsair zapowiada swoje pamięci RAM DDR5
Crucial prezentuje pierwsze konsumenckie pamięci RAM DDR5