TSMC wyprodukuje układy scalone do kopania kryptowalut w technologii 5nm

Koparka kryptowalut Bitmain wyprodukowna przez TSMC

Kryptowaluty to już nie tyle trend, co raczej globalne szaleństwo. Producenci podzespołów komputerowych starają się oczywiście za nim nadążyć. Tym razem, TSMC zapowiedziało zupełnie nowe układy scalone stworzone specjalnie w tym celu.

Pomimo tego, że ceny zarówno Bitcoina jak i Ethereum są rekordowo wysokie, to kopanie wcale nie jest takie opłacalne. Potrzeba nam do niego bardzo silnych podzespołów, które nie tylko kosztują już astronomiczne kwoty, ale są również zwyczajnie bardzo słabo dostępne na rynku.

Coraz częściej wykorzystuje się więc już w tym celu znacznie inne urządzenia niż karty graficzne przeznaczone na rynek konsumencki. Jak się okazuje, znacznie lepiej sprawdzają się specjalizowane układy scalone (ASIC), stworzone właśnie z myślą o kryptowalutach.

W tej dziedzinie, niekwestionowanym liderem jest firma Bitmain. Ich urządzenia możemy spotkać we właściwie każdej profesjonalnej „kopalni” Bitcoinów.

Tym razem, postanowili jednak połączyć siły z TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited), czyli jednym z największych światowych producentów podzespołów i chipów. Dostarczają oni swoje układy scalone dla niemal każdego dużego producenta elektroniki na świecie.

Wyprodukują więc tym razem, we współpracy z Bitmainem specjalizowane układy scalone do kopania kryptowalut w technologii 5nm. Dotychczas, była ona używana raczej w urządzeniach mobilnych i nowych procesorach Apple M1.

W stosunku do innych rozwiązań ma ona jedną, nieprawdopodobnie wręcz ważną, jeśli mówimy o kryptowalutach, zaletę. Stworzone tak koparki bitcoinów będą wymagały znacznie mniej energii do poprawnego działania, przy zachowaniu odpowiedniej szybkości.

Oczywiście, kopanie kryptowalut to nadal bardzo energochłonny proces. Niemniej, nowe rozwiązanie od TSMC może usprawnić to chociaż w minimalnym stopniu.

Jak na razie, najlepszy produkt Bitmain czyli Antminter S19j pracuje z prędkością 90TH/s i potrzebuje do tego 3100W. Zobaczymy czy wkrótce uda się pobić ten rekord.

Zobacz też:
Crucial prezentuje pierwsze konsumenckie pamięci RAM DDR5
Samsung ujawnił nową serię kart Nvidia – GeForce RTX 3050