AMD planuje walczyć z niedoborem kart graficznych na rynku

WARSZAWA, 4 maja 2021 r. – AMD przez ostatnie lata stało się firmą, która jest w stanie śmiało konkurować z Nvidią jeśli chodzi o karty graficzne. Zgodnie z najnowszymi deklaracjami firmy, planują wygrać jeszcze jedną konkurencję – dostępność swoich produktów.

Każdy kto ostatnimi czasy próbował kupić kartę graficzną, wie, że graniczy to niemal z cudem. No, chyba że jesteśmy w stanie zapłacić dużo więcej niż jej oficjalną cenę. Sytuacja na rynku jest tak zła, że często okazywało się, że jedyne solidne źródło podzespołów to gotowe, złożone przez profesjonalistów komputery.

Oczywiście, za wszystko odpowiada pandemia COVID-19. Nie tylko zwiększyła ona drastycznie zapotrzebowanie na wszelaką elektronikę konsumencką, ale naruszyła bardzo poważnie system łańcuchów dostaw. Większość producentów korzystała z modelu JiT (Just in Time) zakładającego, że należy utrzymywać absolutnie minimalne stany magazynowe.

Jak nietrudno się zatem domyślić, kiedy w życie weszły pierwsze restrykcje w podróżowaniu i transporcie, a dodatkowo część fabryk musiała się zamknąć, producentom błyskawicznie zabrakło części. Niestety, sytuacja ta trwa do dzisiaj.

AMD zapowiedziało jednak, że rozpoczną prawdziwą walkę z niedoborami ich kart graficznych. Firma ogłosiła więc, że podniosą produkcję do maksymalnego osiągalnego poziomu.

Niestety trzeba trochę rozczarować wszystkich tych, którzy polują na upragnioną kartę Radeon RX. Podniesienie wspomnianych możliwości produkcyjnych nie będzie zbyt duże. Nawet najlepsze starania AMD nie pokonają faktu, że ich główny podwykonawca, czyli TSMC od dawna ledwo wyrabia się już z istniejącymi zamówieniami.

CEO AMD, Lisa Sun jest jednak dobrej myśli:

Jesteśmy w bardzo dobrej sytuacji, jeśli chodzi o popyt na nasze produkty. Ściśle współpracujemy też z naszymi wszystkimi partnerami odpowiedzialnymi za dostawy. Dzięki temu, wizja dodatkowych dostaw półprzewodników w tym roku jest dla nas jak najbardziej realna – powiedziała w niedawnym wywiadzie.

Oczywiście, dopiero czas pokaże, czy będzie to rzeczywiście możliwe. Trzymajmy jednak bardzo mocno kciuki za AMD, seria kart graficznych Radeon RX 6000 to rewelacyjny wybór dla wszystkich graczy i nie tylko, jej lepsza dostępność byłaby doskonałą wiadomością dla konsumentów.