ASUS GPU Tweak III – nowa odsłona już w becie

Podkręcanie karty graficznej i procesora stało się od ładnych paru lat znacznie prostsze i przyjemniejsze. Wszystko to dzięki oprogramowaniu, które potrafi dzisiaj samo zmierzyć potencjał danego chipa i zaproponować własną krzywą taktowania.

Nie zmienia to faktu, że manualnie da się przeważnie wyciągnąć więcej, jako że algorytm, odpowiadający za automatyczne OC działa konserwatywnie i ponad wydajność stawia stabilność.

Nie dotyka też taktowania pamięci, a na nim również można zyskać parę procent darmowej mocy.

Rozwiązaniem dobrym do manualnego OC w jednym miejscu w takim przypadku okazuje się ASUS GPU Tweak III, które obsługuje też karty graficzne innych producentów, włącznie z tym, że profile takie jak Silent też mają dalej swoje funkcje.

Ten ostatni obniża taktowanie i limit mocy grafiki, więc siłą rzeczy pozwala na automatyczne zmniejszenie prędkości wentylatorów. Muszę przyznać, że to dość eleganckie rozwiązanie techniczne.

Zmienił się także interfejs użytkownika, który teraz pozwala na łączenie danych profili podkręcenia z aplikacjami. Jeżeli więc nie chcesz cały czas pracować na podniesionych zegarach, możesz przydzielić ich aktywacje jedynie po uruchomieniu np. gry.

Co ważne, wraz zwartościami OC zapisują się też profile pracy wentylatorów, a gdy zmienisz kartę graficzną, ona także będzie miała zapisywane swoje własne profile, nie usuwając poprzednich.

Oprócz tego wszelkie utylizacje sprzętu i inne informacje o napięciach i temperaturach pokazywane są teraz w estetycznym okienku, którego zawartość można dowolnie dopasować.

Niestety, na ten moment wersja beta ASUS GPU Tweak III 1.2.1.1 ma parę kłopotów, w tym kolidowanie z działaniem nakładki GeForce Experience. Trzeba zdecydować, które oprogramowanie będzie aktywne w danym czasie.

Oprócz tego zużycie procesora potrafi być źle podawane, a limit klatek jest ograniczony do 255 i trzeba za każdym razem zrestartować aplikację, by wszedł w życie.

Jest też parę innych błędów, które znajdziesz na oficjalnej stronie producenta, jednak tu wypisałem te najbardziej irytujące.

Źródło: https://videocardz.com/newz/asus-announces-gpu-tweak-iii-open-beta-a-monitoring-and-overclocking-tool-for-both-amd-and-nvidia-gpus